Etniczne rytmy, bezgraniczna szczerość i radość z tańca, swobodne ruchy, energia, moc i pasja – oto z czego składa się afro dance! Jest to miks tradycyjnych tańców afrykańskich, pochodzących z różnych części kontynentu, z elementami współczesnych stylów tanecznych. Afro dance od kilku lat staje się w Polsce coraz bardziej popularny za sprawą wielu imprez i festiwali kultury Afryki. Wydarzeniom towarzyszą warsztaty taneczne, charakteryzujące się niebywale pozytywną energią. Jeśli szukasz gatunku tańca, który rozbudzi w Tobie radość i miłość do ruchu – zapisz się na afro dance! Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega taniec afrykański, poznasz niektóre jego odmiany i cechy charakterystyczne. Przeczytasz tu także o zaletach z trenowania właśnie tego stylu.

 

Co to jest afro dance?

Czy widziałaś/-eś kiedyś, w telewizji czy Internecie, jak tańczą dzieci na ulicach afrykańskich miasteczek? Bijąca od nich radość z tańca leży u podstawy każdego stylu tanecznego, ale w afro dance jest ona najbardziej czytelna. W tym stylu jest dzikość, szczerość, wolność i luz!

Pod nazwą afro dance kryje się wiele odmian tradycyjnych tańców afrykańskich, które kultywowane są po dziś dzień m.in. w Kongo, Ghanie, Gwinei czy Burkina Faso. Śpiew, muzyka i taniec jest nieodłączną częścią kultury społeczności całego kontynentu. Formy te mają nie tylko cel rozrywkowy. Liczne plemiona poprzez taniec promują ważne dla siebie wartości. Z jego pomocą celebrują też małe i wielkie wydarzenia w życiu jednostki, czy też całej grupy. Afrykańskie tańce ludowe mogą dotykać takich kwestii, jak śluby, narodziny dziecka, zbiory plonów, czy pogrzeby.

 

Taniec afrykański w naturalnym środowisku wykonywany jest w grupach, dzięki temu wyzwala jeszcze więcej mocy i pasji. Można powiedzieć, że tancerze wzajemnie się nakręcają i czerpią z kolektywnego performansu.

Afro dance tańczy się do akompaniamentu energicznej i dynamicznej muzyki, wygrywanej na bębnach. Muzycy grają na żywo, dlatego między nimi a tancerzami musi istnieć nić porozumienia.

 

Cechy charakterystyczne tańca afro

Choć patrząc na afro dance możesz odnieść wrażenie, że jest w nim sporo improwizacji, to tak naprawdę choreografie są ściśle opracowane. W tańcu afrykańskim liczy się wspólnota, więc wszelkie indywidualne próby zmiany kolejności kroków i narzucanie własnej koncepcji układu ruchów byłyby nie na miejscu. Nie oznacza to jednak, że tancerze pozbawieni są swobody i luzu, a taniec wygląda sztywno! Jakie inne cechy są charakterystyczne dla tańca afro? Oto one:

  • Polirytmia – zmiana rytmu w obrębie jednego utworu, do którego prezentowana jest choreografia.
  • Niektóre tańce afro dance tańczą tylko kobiety, a niektóre tylko mężczyźni. Są też tradycyjne afrykańskie tańce ludowe uniwersalne.
  • W tańcu afrodużą rolę odgrywają stopy, które wykonują skomplikowane kroki, współcześnie zwane footworkami.
  • Luźne biodra i kręcenie nimi tzw. wine'ów to podstawa afro dance.
  • W tańcach afrykańskich ważne są także izolacje, czyli wyraźne oddzielanie ruchów klatki piersiowej, bioder, szyi, nóg. Poszczególne części ciała poruszają się niezależnie od siebie lub pozostają nieruchome.
  • Na prawdziwym treningu tańca afrykańskiego tańczy się do rytmu bębnów, wygrywanych przez muzyków na żywo.
  • Mimika w afro dance odgrywa bardzo istotną rolę. Emocje tancerzy, takie jak radość, wdzięczność, czy nawet smutek, widoczne są na ich twarzach bardzo wyraźnie.
  • W niektórych choreografiach wykonuje się także krótkie tradycyjne śpiewy.

 

Kilka stylów tańca afrykańskiego

W tej części naszego wpisu poznasz kilka odmian tradycyjnego tańca afrykańskiego. Pierwszy z nich to ndombolo. Ten styl, którego elementy na pewno znajdziecie w afro dance, wywodzi się z Demokratycznej Republiki Konga. Jest dość szybki, a jego znakiem szczególnym są dynamiczne ruchy bioder.

Zouglou skupia się z kolei na przekazie. W poważny lub humorystyczny sposób prezentuje istotne kwestie społeczne czy polityczne. Ten taniec afrykański pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Podobnie zresztą jak kolejny, czyli coupe decale. Jest to odmiana frywolna i lekka. Ważny jest w niej rytm, którym tancerze żonglują niczym profesjonalni cyrkowcy! W tym stylu tańca afro liczy się nie tylko praca bioder, ale także stóp.

 

Azonto to z kolei taniec afrykański, który zdobywa parkiety klubów nie tylko na kontynencie afrykańskim, ale także amerykańskim i europejskim. Ten taniec jest przepełniony radością! Ważna jest w nim dobra zabawa i pozytywny przekaz. Kroki i figury imitują codzienne czynności, jak pływanie, uprawianie sportu, a nawet sprzątanie! Styl ten pochodzi z Ghany.

 

Zalety trenowania tańca afrykańskiego

Jeśli byłaś/-eś choć na jednej lekcji afro dance to wiesz na pewno, że po zajęciach czuć dosłownie każdy mięsień! Jest to świetny trening dla całego ciała – wszystkie jego partie intensywnie pracują. A jakie inne zalety ma taniec afrykański?

  1. Afro dance wyzwala w tancerzach niezwykłe pokłady energii, pomaga odstresować się po ciężkim dni i zostawić problemy za sobą.
  2. W trakcie treningu spala się bardzo dużo kalorii, więc jeśli pracujesz nad sylwetką, te zajęcia będą idealne.
  3. Taniec afrykański poprawia koordynację i świadomość ciała. 
  4. Zajęcia rozbudowują i wzmacniają mięśnie, dzięki czemu Twoje ciało staje się mocne i sprężyste.
  5. Lekcje są wymagające fizycznie, dlatego tancerze afro dance dużo się pocą. Myślisz, że to nie zaleta? Otóż wraz z potem usuwają z ciała toksyny, więc jest to zdecydowany plus!

 

Jak wyglądają zajęcia afro dance?

Standardowo lekcja afro dance rozpoczyna się od rozgrzewki. Ciało tancerza musi być odpowiednio przygotowane do wymagających i energicznych ruchów choreografii. Na rozgrzewce daj z siebie wszystko! W ten sposób zmniejszasz ryzyko kontuzji.

 

Następnie instruktor prezentuje kroki i figury, które pojawiają się w zaplanowanej na dane zajęcia choreografii. Jest to czas, aby oswoić się z ruchem, zadawać pytania lub prosić o ewentualną pomoc w prawidłowym wykonaniu konkretnych kroków.

Kiedy ruchy są już opanowane, trener przechodzi zwykle do nauki choreografii. Jeśli nie uda Ci się od razu wykonać prawidłowo wszystkich figur – nie zniechęcaj się. W miarę ich powtarzania ciało „zaskoczy” i z każdym kolejnym odtańczeniem układu będziesz się czuł/-a dużo pewniej!

Polecane produkty

Product added to wishlist