Chcesz zacząć tańczyć? Szukasz stylu, który będzie dla Ciebie najlepszy? A może chcesz zapisać swoje dziecko na lekcje tańca? Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy krótki przewodnik po gatunkach tańca, których możesz nauczyć się na regularnych zajęciach i warsztatach tanecznych w Polsce. Choć wybraliśmy tylko popularne style taneczne i tak jest tego sporo!

Mamy nadzieję, że nasza mapa tańców pozwoli Ci poruszać się po temacie dużo bardziej świadomie oraz pomoże zdecydować, którego ze stylów tanecznych chciałabyś spróbować!

Rodzaje tańca towarzyskiego – turniejowy standard

Zacznijmy od tańców w parach. Mają bardzo często charakter użytkowy, dlatego traktowane są jako popularne style taneczne. Korzenie niektórych sięgają początków XX wieku! A zatem, jakie są tańce towarzyskie?

Pierwszą grupą są tańce standardowe:

  • Walc angielski i walc wiedeński – to tańce w metrum 3/4, dostojne w swojej wymowie. Kobiety występują zwykle w strojnych sukniach, a ich partnerzy we frakach. To bardzo dystyngowane i eleganckie rodzaje tańca towarzyskiego.
  • Quickstep – najszybszy taniec z tej grupy. Ma charakter swingowy, ale jest on mało widoczny, ze względu na szybkie tempo. Quickstep jest dość trudny ze względu na podskoki i kicki (wykopy nóg).
  • Fokstrot – „najtrudniejszy spacer świata” – tak mówi się o tym gatunku tańca. W fokstrocie występują kroki kłusujące oraz rytm synkopowany, który nastręcza trudności, jest bowiem rytmem nierównym i zaburzonym.
  • Tango – argentyński ogień, choć trzymany w ryzach! Chyba każdy wie, jak wygląda ten gatunek tańca. Tango jest jak przepychanki kochanków. Co ciekawe, tango (styl tańca i muzyka) w 2009 roku zostało dodane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO!

Jakie są tańce towarzyskie latino?

Druga grupa rodzajów tańca towarzyskiego to tańce latynoamerykańskie, tzw. „łacina”. Oto one:

  • Jive – bardzo charakterystyczny, choć czasem mylony z rock'n'rollem. Poznasz go po skocznych ruchach, wbijaniu ciężaru ciała w parkiet oraz wykopach („kickach”).
  • Samba – brazylijski styl taneczny, bardzo dynamiczny, wykonywany po kole do charakterystycznej, energicznej muzyki.
  • Cha-cha – niezwykle popularny styl taneczny, którego znakiem rozpoznawczym są nienaturalnie przeprostowane nogi. Taniec ma metrum parzyste 4/4, dość łatwo się go nauczyć.
  • Rumba – pochodzący z Kuby sensualny taniec namiętności. Ten gatunek tańca jest dość wolny, za to bardzo zmysłowy. Tutaj także tancerze dbają o przeprosty w nogach, nie zapominając o sensualnym ruchu bioder.
  • Pasodoble – hiszpańskie paso przywodzi na myśl corridę. Taki jest literalny zamysł tego stylu tańca – zobrazowanie walki byka i torreadora. Muzyka jest marszowa, a ruchy tancerzy mocno akcentowane.

Wyżej wymienione gatunki tańca doskonale znają fani programu „Taniec z gwiazdami”! Te rodzaje tańca towarzyskiego prezentowane są na oficjalnych turniejach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować je komercyjnie, na zwykłych zajęciach!

Użytkowe rodzaje tańca towarzyskiego

Oprócz stylów tańca turniejowych do rodzajów tańca towarzyskiego zalicza się także wiele innych odmian. Są to tańce użytkowe, typowo rozrywkowe, choć bynajmniej nie mniej efektowne!

Popularne style taneczne, które wykonuje się w parach to np. bachata czy salsa. Oba gatunki należą do grupy tańców karaibskich. Salsa jest mieszanką wpływów afrykańskich, kubańskich i amerykańskich, zaś bachata wywodzi się z Dominikany. Oba style są wyjątkowo zmysłowe, choć salsa jest szybsza niż bachata. W tej drugiej bliskość między partnerami, zarówno na poziomie ciała, jak i ducha, jest dużo większa.

To oczywiście nie wszystkie rodzaje tańca towarzyskiego, odmian jest dużo więcej. Warto wspomnieć np. o mambo, swingu, czy rock'n'rollu.

Gatunki tańca scenicznego

Przejdźmy teraz do tańców o zupełnie innym charakterze. Sceniczne style taneczne mają za zadanie stworzyć widowisko, które porusza i zachwyca. Do tych gatunków należą m.in. jazz, taniec współczesny, ale także burleska. Te gatunki tańca mogą być wykonywane zarówno solo, jak i w parze.

Wszystkie rodzaje tańca jazzowego (jazz, modern jazz, lyrical jazz, contemporary) są do siebie bardzo zbliżone. Ich główną cechą charakterystyczną jest efektowność figur. Bazą dla ich powstania był balet, jednak w tych stylach tańca nie chodzi jedynie o popis umiejętności fizycznych. Owszem, jazz jest niezwykle wymagający, jeśli chodzi o przygotowanie ciała. Pojawiają się w nim akrobacje, przewroty, wyskoki, piruety oraz szpagaty. Jednak style taneczne z tej grupy to przede wszystkim emocjonalny tygiel. Tancerze tańczą opowieści. Pełno w nich różnorodnych emocji, które wzruszają do łez i szokują.

Style taneczne prosto z ulicy

Kolejne style tańca można wrzucić do szufladki z napisem „tańce uliczne”. To odmiany charakteryzujące się specyficznym luzem. I nie chodzi tylko o luźny ubiór, ale też o ruchy ciała, które opierają się często na specyficznym rytmie, zwanym bouncem. Należy tu wymienić takie gatunki tańca jak hip-hop, house czy dancehall. Każdy z nich ma oczywiście swoje podkategorie.

Dancehall to bardzo popularny w ostatnim czasie styl taneczny, który wywodzi się z Jamajki. Tańczy się go na ugiętych kolanach, z miednicą wysuniętą do przodu. Ta postawa jest znakiem rozpoznawczym tancerzy dancehallowych. Dancehall ma wiele wariantów, jednym z nich jest dancehall queen. To typowo damska odmiana, w którym tancerki popisują się akrobacjami, zalotnymi (czasem wyzywającymi) ruchami oraz akcją pośladków (tzw. twerk).

Jeśli chodzi o hip-hop to gatunek tańca wykonywany do muzyki o tejże nazwie. Jego głównym założeniem jest pozornie luźne bujanie (bounce), które ma wiele odmian, podkreślających różne akcenty w muzyce. W hip-hopie szczególnie liczy się praca stóp (tzw. footworki) oraz płynność ruchów. W skład tego stylu tanecznego wchodzą m.in. breakdance oraz popping.

  • Breakdance to widowiskowy taniec uliczny, który opiera się na akrobacjach oraz obrotach na podłodze, wykonywanych na różnych częściach ciała. Tancerze kręcą się na barkach, plecach, a nawet głowie. Przerwy w tej karuzeli urozmaicają zastyganiem w akrobatycznych pozycjach.
  • Popping zaś to w dużym skrócie napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni (tzw. popy). I nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie tempo, w jakim tancerze to robią. Wykonanie popu to ułamek sekundy! Dzięki temu tancerz wygląda tak, jakby przez jego ciało przechodziła elektryczna fala! Jest to styl taneczny bardzo efektowny, jednak trudny do opanowania.

Na tym kończymy naszą dzisiejszą podróż po stylach tańca! Czy któryś przypadł Ci do gustu?

Product added to wishlist