Gdzie powstał taniec cha-cha? Historia tańca
Cha-cha to najmłodszy z tańców latynoamerykańskich. Ma stosunkowo krótką historię, która rozpoczęła się w 1953 roku. Właśnie wtedy ustalono podstawowe kroki i figury cha-cha, które obowiązują do dzisiaj. Jednak dopiero po raz pierwszy zatańczył ją Gerd Hadrich w Niemczech w 1957 roku, prezentując ujednolicone kroki. Kilka lat po tym wydarzeniu cha-cha była już znana w Stanach Zjednoczonych i Europie. Trzeba jednak zaznaczyć, że za ojca cha-cha uważa się angielskiego nauczyciela tańca, Pierre’a Lavelle, który po podróży po Kubie zainspirował się tamtejszymi tańcami i postanowił przekazać światu nowe kroki. Cha-cha wywodzi się z rumby i mambo, dlatego ma w sobie wiele elementów rumby i beatu. Powstała też w wyniku wpływów swingu i jazzu na muzykę kubańską. Z tego powodu cha-chę tańczy się najlepiej właśnie do tradycyjnej muzyki kubańskiej.
Warto wiedzieć, że styl i sposób tańczenia cha-chy ewoluował na przestrzeni lat. Na początku taniec opierał się na szybkim zginaniu i prostowaniu kolan, co nosiło nazwę staccato. Dziś opiera się na kroku chassé. Chasse (chassis) to nazwa określająca krok odstaw-dostaw-odstaw. Kroki do tyłu określane są jako back lock, a do przodu - lock step. I choć w początkowym okresie niezwykle ważne było staccato, z czasem kroki czaczy stały się łagodniejsze oraz płynniejsze i takie są do dziś.
Na czym polega taniec cha-cha? Podstawowe kroki taneczne
Wiele osób początkujących poszukuje informacji, jak tańczyć czaczę. Trzeba przyznać, że choć można tańczyć ją praktycznie w jednym miejscu, bo nie wymaga dużego parkietu, taniec wygląda efektownie, a jednocześnie wydaje się lekki i rozluźniony. W tym tańcu ważna jest praca nóg. Istotne jest m.in. to, aby kroki cha cha wykonywane były z podeszwy na całą stopę. Kroki wolne wykonuje się na przeprostowanych kolanach, z kolei kroki szybkie - na nogach rozluźnionych. Ważny jest też ruch bioder. Powinien być płynny. Unikamy szarpanych ruchów czy podskoków. Trzeba też pamiętać o prawidłowym ustawieniu dłoni, czyli o tym, aby środkowy palec skierowany był w dół. Podstawowa technika taneczna cha-chy wykazuje podobieństwo do rumby. Jej zasadą są tzw. przeprosty, czyli figury polegające na wyprostowywaniu kolan.
Jeśli chodzi o cha cha, figur w tym tańcu jest wiele, ale do podstawowych zalicza się:
- obrót partnerki (Underarm Turn),
- obrót solowy (Spot Turn),
- Cuban Break (wyróżnia ją m.in. charakterystyczny ruch bioder),
- New York (jedna noga jest z przodu, ręka z zewnątrz zostaje wyeksponowana).
Wracając do pytania, jak się tańczy czaczę, warto wspomnieć jeszcze o postawie tanecznej. W postawie zasadniczej partnerzy stają naprzeciwko siebie, oddaleni o kilkanaście centymetrów, a partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Z kolei w pozycji otwartej partnerzy również stają naprzeciw siebie, ale tancerz trzyma lewą ręką prawą dłoń kobiety, natomiast drugą rękę obydwoje mają odchyloną w bok. Ważna jest też pozycja promenady, ale ma ona cztery odmiany. W promenadzie zamkniętej tancerz staje po lewej stronie kobiety i obejmują ją prawą ręką. Ich biodra stykają się. Z kolei w otwartej pozycji promenady również staje po jej lewej stronie, ale lewą dłonią chwyta jej prawą dłoń. Jest jeszcze zamknięta pozycja odwrotnej promenady, w której partnerzy stykają się lewymi biodrami i mężczyzna obejmuje kobietę prawą rękę oraz otwarta pozycja odwrotnej promenady, w której mężczyzna znajduje się po prawej stronie kobiety, chwyta jej prawą dłoń swoją lewą dłonią i obydwoje mają drugą rękę odchyloną w bok.
Podstawowe cechy tańca cha-cha
Jeśli chodzi o cha cha, taniec towarzyski tego rodzaju jest bardzo rytmiczny, dynamiczny i radosny. Jednak w przeciwieństwie do popularnych tańców latynoamerykańskich, zalotne ruchy tancerzy nie są tutaj mocno eksponowane. Charakterystyczne dla tego rodzaju tańca jest także to, że para zaczyna od wykonywania stosunkowo prostych figur i w miarę przebiegu linii melodycznej rośnie ich trudność. W tym wszystkim kluczowa jest synchronizacja. Oba partnerzy muszą doskonale współpracować i wykonywać kroki dokładnie w tym samym tempie. Jak w każdym tańcu, istotne są stroje. Tancerze zwykle mają na sobie kolorowe, bogato zdobione kostiumy. Dowiedzmy się nieco więcej na temat samej melodii, tempa i rytmu cha-chy.
Cha cha - muzyka do tańca
Jeśli mowa o tańcu czacza, muzyka do cha-chy jest bardzo rytmiczna. Wszystkie tańce latynoamerykańskie, a do takich zalicza się czacza, łączy wyrazista muzyka. Popularnie są w niej wykorzystywane takie instrumenty jak marakasy, bongosy czy klawesy. Jeśli uczymy się na własną rękę i chcemy potrenować taniec cha cha, muzykę do tańca łatwo można znaleźć w sieci - w postaci składanek z fragmentami popularnych piosenek. Muzyka i rytm stanowią integralną część cha-chy, dodając jej pasji, emocji i temperamentu. To właśnie połączenie rytmicznych kroków z energetyczną muzyką czyni cha-chę tak wyjątkową i popularną na całym świecie.
Tempo i rytm cha-chy
Taniec cha cha tańczony jest w tempie 32-33 taktów na minutę. Metrum wynosi tutaj 4/4, a akcentować należy pierwszą i trzecią miara taktowa. Warto też wiedzieć, że w kroku podstawowym schematem rytmicznym jest grupa: ćwierćnuta, ćwierćnuta, dwie ósemki, ćwierćnuta, natomiast w zaawansowanych figurach, np. rondach i time stepach, kroki wolne i szybkie mogą występować w rozmaitych połączeniach.
Elementy tańca cza-cza w innych rodzajach tańca
Cha-cha to taniec stosunkowo łatwy, ale efektowny, dlatego w świecie tanecznym bywa inspiracją. Niektóre rodzaje tańca zaczerpnęły z niego wybrane elementy. Do takich tańców należy między innymi zumba i latino solo. Warto też spojrzeć na sprawę z drugiej strony. Taniec cha cha zalicza się do grupy latynoamerykańskich tańców towarzyskich i stoi obok takich rodzajów jak samba, rumba, paso doble czy jive. W podobieństwie do nich, jest energetyczny, dynamiczny i pełen emocji.
Taniec cha-cha współcześnie
Styl tańca czacza jest ceniony i lubiany, mimo tego, że obecnie coraz częściej stawia się na taniec nowoczesny, w którym liczy się ekspresja i sposób wyrażenia siebie, a nie układ kroków. Taniec cza cza obecny jest także na wielu konkursach tanecznych na świecie. Praktycznie każda szkoła taneczna oferuje naukę tego tańca, choć dziś, w dobie internetu, bez problemu możemy wyszukać tutoriale instruujące, jak stawiać kroki cha-chy. Wiele ośrodków prowadzi też naukę tańca cza cza dla dzieci. Warto zapisać swoją pociechę na tego typu zajęcia, aby już od najmłodszych lat zarazić ją pasją do aktywności i muzyki. Opisywany rodzaj tańca ma także szereg korzyści dla zdrowia, między innymi wzmacnia mięśnie, polepsza elastyczność ciała, modeluje sylwetkę, poprawia samopoczucie, uwalnia od stresu i pozytywnie wpływa na ogólną kondycję fizyczną. To duża pomoc w prawidłowym rozwoju młodego człowieka, ale na zajęcia cha cha cha warto zapisać też naszych bliskich - seniorów, aby jak najdłużej utrzymać ich sprawność ruchową na wysokim poziomie.
Wszyscy, którzy planują naukę tańca, muszą zaopatrzyć się wcześniej w strój i odpowiednie buty taneczne, w których ćwiczenie podstawowych kroków czaczy będzie łatwiejsze. W lelka.pl znajdziesz szeroką ofertę artykułów dla tancerzy i tancerek.