Dla niektórych tancerzy buty do tańca to po prostu narzędzie pracy. Dla innych są niemal relikwią. Wielu światowej sławy tancerzy ma swoje ulubione obuwie do tańca, które traktują ze szczególną czcią.

A skoro buty taneczne są tak ważne, dzisiejszy wpis postanowiliśmy poświęcić temu, jak prawidłowo o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej! Znajdziesz tu sprawdzone sposoby na wilgoć, nieprzyjemny zapach i zabrudzenia! Dowiesz się też, czy buty do tańca można prać oraz do czego służy drapak do butów!

 

Dlaczego należy dbać o obuwie taneczne?

Profesjonalne buty do tańca są nie tylko inwestycją w Twój rozwój, ale także gwarancją bezpieczeństwa. Specjalne obuwie taneczne chroni przed ślizganiem się po parkiecie i możliwymi kontuzjami. Oto kilka argumentów, które przekonają Cię, że o buty do tańca należy sumiennie dbać:

  • Buty treningowe do tańca nie należą do najtańszych. W niektórych przypadkach ich zakup może poważnie nadwyrężyć rodzinny budżet. Opłaca się jednak wydać większą sumę i zainwestować w wysokiej jakości buty taneczne, które są komfortowe i wygodne, niczym druga skóra.
  • Profesjonalne buty do tańca są często indywidualnie dopasowywane do stopy – zwężane lub poszerzane. Tyczy się to zwłaszcza butów do tańca towarzyskiego, wykorzystywanych na turniejach i zawodach. Są idealnie wygodne, więc ostatnią rzeczą, o jakiej marzy tancerz, jest to, aby się zniszczyły!
  • W przypadku zakupu nowego obuwia do tańca musisz liczyć się z tym, że minie kilka dobrych treningów, zanim buty zaczną idealnie pasować. Dlatego lepiej dbać o te, które leżą idealnie (czyli te, które masz w szafie).
  • Jeśli argumenty ekonomiczne nie do końca Cię przekonują, pomyśl o środowisku! Dbając o obuwie taneczne, korzystasz z niego dłużej, dzięki czemu produkujesz mniej śmieci i jesteś bardziej eko!

 

Co zrobić z butami do tańca po skończonym treningu?

Przejdźmy teraz do wskazówek, jak dbać o buty do tańca. Zacznijmy od tego, co należy zrobić każdorazowo po treningu.

Ważne jest, aby po skończonych zajęciach nie zostawiać butów tanecznych w worku lub torbie treningowej. Obuwie musi wyschnąć. Jeśli trening był wyjątkowo morderczy i pot lał się aż do kostek, to aby szybciej wysuszyć buty do tańca treningowe, włóż do nich zmiętą w kulkę gazetę lub pogniecione, czyste kartki papieru. Wchłoną one wilgoć błyskawicznie!

Mokre buty do tańca możesz także postawić w niewielkiej odległości od kaloryfera. Pamiętaj jednak, by nie stawiać butów bezpośrednio na grzejniku. Niektóre produkowane są przy użyciu kleju, który pod wpływem zbyt dużej ilości ciepła, może się rozpuścić.

Innym sposobem na wysuszenie obuwia tanecznego jest użycie suszarki do włosów. W tym przypadku także pamiętaj o odpowiedniej odległości i o tym, aby strumień powietrza nie był zbyt gorący.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Nie czarujmy się – po pewnym czasie użytkowania buty do tańca treningowe, zwłaszcza te w sportowym stylu, mogą nie pachnieć zbyt ładnie. To naturalne, że stopy się pocą, nie oznacza to jednak, że nic nie możemy zrobić.

Regularne wietrzenie i suszenie obuwia do tańca po zajęciach to podstawa. Poza tym możesz kupić specjalny spray odświeżający do butów, który zniweluje brzydki zapach.

Możesz też wybrać któryś z domowych sposobów na nieprzyjemną woń butów do tańca. Rewelacyjnie sprawdza się np. soda oczyszczona. Wsyp dwie łyżeczki tego proszku do butów tanecznych i zostaw na noc. Następnego dnia wysyp sodę, a jej resztki usuń odkurzaczem.

Inną metodą na pozbycie się przykrej woni z obuwia do tańca jest wsypanie do butów żwirku dla kota. Żwirek nie tylko neutralizuje zapachy, ale także pochłania wilgoć.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie torebek z herbatą (najlepiej miętową, ponieważ ma najbardziej odświeżający aromat). Wsadź saszetki do środka butów i zostaw na noc. Efekt naprawdę Cię zaskoczy – herbata nie tylko zaabsorbuje opary, powstałe w trakcie wielu godzin tańca, ale też zostawi po sobie miły zapach.

 

Jak dbać o buty do tańca towarzyskiego?

Buty do tańca towarzyskiego pielęgnuje się w sposób specyficzny. Przede wszystkim po każdym skończonym treningu należy szczotkować podeszwę specjalną szczotką z igiełkami. Pozwoli to na usunięcie ze skórzanej podeszwy wszystkich zanieczyszczeń, drobinek piasku i kamyczków. Należy to robić umiejętnie, z wyczuciem, nie drapiąc zbyt mocno spodu butów.

Szczotkowania butów do tańca towarzyskiego nie wolno zaniedbywać. Jeśli zanieczyszczenia nie będą usuwane systematycznie, będą wnikać w skórzaną podeszwę, co doprowadzi do jej stwardnienia. Buty taneczne staną się przez to śliskie i przestaną spełniać swoją funkcję!

W przypadku damskich butów do tańca towarzyskiego należy także pamiętać o regularnej wymianie fleków oraz stosowaniu zatyczek do obcasów. Nakładki stosujemy nie tylko, aby uchronić podłogę przed zarysowaniem cienkimi szpilkami, ale także, aby zapobiec zniszczeniu obuwia tanecznego. Podczas wielogodzinnych treningów nacisk na obcas jest bardzo duży, wystarczy chwila nieuwagi, by go uszkodzić. Dlatego lepiej pomyśleć o zatyczkach przed treningiem, niż po jego zakończeniu szukać dobrego szewca!

 

Obuwie taneczne – czy można prać?

Wiadomo, że trampki i inne płócienne obuwie najłatwiej jest wrzucić do pralki. Jeśli chodzi o buty do tańca, które można prać w automacie, to są to np. jazzówki czy materiałowe baletki.

Jednak nie wszystkie buty taneczne można prać. Jest tak np. z butami do tańca towarzyskiego (satyna nie znosi wody!) lub skórzanymi butami treningowymi do tańca. W takich przypadkach najlepiej czyścić buty na sucho miękką szczoteczką. Można też użyć lekko wilgotnej gąbki, namoczonej w czystej wodzie. Użycie delikatnego detergentu nie powinno zaszkodzić, pod warunkiem, że zastosujesz go naprawdę odrobinę.

Buty skórzane po wyczyszczeniu na mokro należy odstawić do wyschnięcia, po czym wypastować pastą z woskiem. Ten zabieg dodatkowo zaimpregnuje buty do tańca i uchroni skórę przed wnikaniem w nią zabrudzeń.

Product added to wishlist