Czas imprez weselnych zbliża się wielkimi krokami! Niektórzy nie mogą się już doczekać całonocnego maratonu tanecznego, inni wręcz przeciwnie – najchętniej wsadziliby sobie profilaktycznie nogę w gips, aby nie znaleźć się przez przypadek na parkiecie! Jeśli należysz do grona osób, które w tańcu nie czują się zbyt pewnie, ten artykuł jest dla Ciebie! Znajdziesz w nim porady, jak tańczyć na weselu, na jakie tańce możesz się natknąć podczas imprezy oraz co zrobić, aby nie zjadł Cię stres! Zapraszamy!

 

Jak się tańczy na weselu?

Impreza po uroczystości zaślubin odbywa się najczęściej w dużej sali z przygotowanym miejscem do tańca. Najczęściej na wesela chodzi się w parach. Jednak im młodsze towarzystwo, tym częściej można zauważyć grupki tańczące w kółku. Dlatego dla własnego komfortu psychicznego, dobrze jest zarówno mieć pojęcie o tym, jak tańczyć w parze oraz jak tańczyć na weselu samemu.

Naturalnie wiele zależy od muzyki, a za tą z kolei może być odpowiedzialny DJ lub zespół. Ten pierwszy może grać dużo więcej utworów nowoczesnych i typowo rozrywkowych, które można tańczyć solo. Za to grupa muzyków może sięgać częściej po stare szlagiery, które łatwiej tańczy się w parze. Co do repertuaru nie ma jednak reguły.

Oprócz tego w trakcie balu mogą pojawić się tzw. stałe punkty programu, które warto znać. Mówimy o tym na końcu wpisu.

Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby nauczyć się, jak tańczyć na weselu, to zdecydowanie polecamy kurs tańca użytkowego. Jest on bardzo popularny i polecany dla osób, które chcą nauczyć się podstaw poruszania się w parze po parkiecie.

 

Jak tańczyć na weselu w parze?

Bardzo ważną zasadą tego, jak tańczyć w parze, jest prawidłowe trzymanie. Dzięki niemu partnerzy odczytują nawzajem sygnały swojego ciała. Co mamy na myśli? Jeśli np. mężczyzna zaczyna luzować ramę, oznacza to, że chce, aby partnerka wykonała obrót lub przygotowała się do wykonania innej figury.

Podstawową wskazówką do tego, jak tańczyć na weselu w parze, jest to, że kobieta i mężczyzna stają naprzeciwko siebie. Prawa ręka partnerki wędruje na lewe ramię partnera, a on lewą ręką obejmuje ją w talii. Oboje łapią się za wolne dłonie. W ten sposób uzyskujemy standardową ramę, która pozwala na wyprowadzenie różnych póz i obrotów. Pamiętaj, że to do partnera należy prowadzenie w parze!

Ważne jest, żeby zachować wyprostowaną sylwetkę i unieść głowę. Wskazane jest, aby tancerze patrzyli sobie w oczy, co skraca dystans między nimi i niweluje stres. Nawet jeśli coś nie wyjdzie, zawsze można przesłać drugiej osobie porozumiewawcze spojrzenie! Nie machamy rękami, nie szarpiemy, nie wykonujemy dynamicznych, zamaszystych ruchów. Jeśli nie masz wprawy w tańcu, zasada „im mniej, tym lepiej” powinna stać się Twoim mottem ;)

Niektóre tańce, zwłaszcza w stylu disco, który przeważa na weselach, można tańczyć w luźnym trzymaniu za dłonie.

 

Jak tańczyć na weselu samemu?

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś zaprosi nas do tanecznego kółeczka? Cóż, są dwa wyjścia. Po pierwsze, można odmówić i zająć się kolejnym daniem ze stołu. Można też podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił. Jak się tańczy na weselu solo?

Obowiązują tu podobne zasady, jak w przypadku tańca towarzyskiego. Mianowicie nie wykonujemy dużych, przesadnych ruchów. Jeśli czujesz się niekomfortowo, ale chciałabyś/-łbyś mimo wszystko wziąć udział w zabawie, wystarczy, że będziesz wykonywać proste kroki typu „odstaw-dostaw”. Możesz spróbować też uruchomić korpus, bujając nim do rytmu.

Pamiętaj, aby nie tańczyć na usztywnionych kolanach. Wygląda to nienaturalnie i sprawia wrażenie, że tancerz się najzwyczajniej w świecie męczy. Ciało powinno być swobodne. Dzięki temu samo popłynie w rytm dobiegającej z głośników muzyki.

 

O czym pamiętać, żeby się nie stresować?

Stres powoduje, że nie jesteśmy sobą. Dlatego główna zasada z naszego poradnika „Jak tańczyć na weselu?” brzmi – wyluzuj się! Nawet jeśli nie czujesz się pewnie na parkiecie, wciąż możesz czerpać przyjemność z tańca. Oto kilka sposobów na to, aby nie stresować się tak bardzo:

  • Pomyśl sobie, że wesele to nie konkurs tańca i najważniejsza jest w nim dobra zabawa.
  • Jeśli nie masz ochoty tańczyć do szybkich utworów, wybieraj wolne. Nie ma przecież obowiązku okupowania parkietu bez przerwy.
  • Zadbaj o wygodne obuwie. Panowie mają zdecydowanie łatwiej, ale panie powinny pomyśleć o tym, aby nie ubierać zbyt wysokich obcasów, jeśli nie są do nich przyzwyczajone.
  • Tańcząc w parze, wykonuj małe kroki.

Jeszcze jedno! Nie przesadzaj z napojami wyskokowymi! Poczujesz wprawdzie miłe rozluźnienie, ale będzie Ci też trudniej kontrolować ruchy i trzymać odpowiednią postawę.

 

Jak tańczyć na weselu – „obowiązkowe” punkty programu

Na koniec chcemy wspomnieć o stałych punktach programu na imprezach weselnych. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony/-a i uda Ci się uniknąć niezręcznej sytuacji.

W każdym regionie naszego kraju są kultywowane inne weselne tradycje. Niektóre są dość krępujące, zwłaszcza dla osób, nazwijmy to, niezbyt rozrywkowych. Niektóre wesela zaczynają się uroczystym odtańczeniem poloneza, naturalnie zaraz po pierwszym tańcu młodej pary. Z polskich tańców ludowych może pojawić się także prosta polka, którą tańczy się na „raz-i-dwa”, w lekkim podskoku. Lubujące się w folkowych tradycjach kapele mogą zagrać także oberka, ale ostrzegamy – to taniec, którego metrum i kroki są dość trudne dla osób początkujących.

Oprócz tego z kanonu rozrywkowych choreografii możesz spodziewać się „Macareny”, „Gangnam Style”, „Asereje” i „Lambady”. Wszystkie te kawałki znajdziecie na YouTube! Podczas oczepin nie obejdzie się także bez konkursów tanecznych. Ale nie martw się, nie każdy musi brać w nich udział ;)

Product added to wishlist