Chcesz nauczyć się tańczyć, ale wstydzisz się iść na kurs? Nie wszystko stracone! Jak mówią: „kto chce – szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu”. Twoim sposobem będzie nauka tańca w domu samemu. Możesz posiłkować się licznymi tutorialami na YouTube lub wykupić lekcje online. Wszystko, abyś czuł/-a się komfortowo! Opowiemy dziś o zaletach i wadach takiego rozwiązania i o tym, na czym takie lekcje polegają. Na końcu znajdziesz także kilka porad, jak przełamać strach przed nauką tańca w grupie! Może jednak zmienisz zdanie?
Nauka tańca w domu – wzrost zainteresowania
Do niedawna osoby zastanawiające się na tym, jak nauczyć się tańczyć w domu mogły skorzystać jedynie z gotowych nagrań na platformach typu YouTube czy Vimeo. Wybuch pandemii i długotrwały lockdown spowodował jednak, że instruktorzy tańca zaczęli udzielać lekcji online. Dla nich był to sposób na finansowe przetrwanie, dla tancerzy, pozbawionych zajęć na salach treningowych, była to metoda na to, aby nie wyjść z wprawy i nie popaść w apatię.
Okazało się, że nauka tańca w domu samemu jest możliwa i może przynieść zadowalające efekty. To z kolei otworzyło furtkę dla osób nieśmiałych – zobaczyli, że nawet w zaciszu własnych czterech ścian mogą realizować marzenie lub zaspokoić ciekawość i zetknąć się z materią tańca.
Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy to w ogóle możliwe. No bo, jak nauczyć się tańczyć w domu, jeśli nigdy w życiu się tego nie robiło? Jednak wiele osób zaczynało właśnie w ten sposób – podrygując zachowawczo do muzyki w radio, oglądając kilka tutoriali, chłonąc podstawowe kroki z lekcji online. Większości z nich dodało to odwagi i zdecydowali się kontynuować później naukę tańca na kursach.
BUTY DO TAŃCA NOWOCZESNEGO TRENINGOWE SPORTOWE
BUTY DO TAŃCA NOWOCZESNEGO TRENINGOWE Z KORONKĄ
Zalety i wady nauki tańca przez Internet
Oczywiście, jak każde rozwiązanie, nauka tańca w domu ma swoje wady i zalety. Jeśli czytasz ten wpis, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się o wszystkich możliwościach, które pokażą Ci, jak nauczyć się tańczyć samemu, więc aby Cię nie zniechęcać, zaczniemy od zalet. Oto plusy nauki tańca w domu:
- Pozbycie się stresu, związanego z obecnością innych osób. To najważniejszy atut, szczególnie dla osób wstydliwych.
- Możliwość opanowania kroków w swoim tempie i powtarzania ich do woli. Na lekcjach tańca jedni łapią ruchy szybciej, inni wolniej, a instruktor musi realizować zaplanowany program i nie zawsze może pozwolić sobie na wielokrotne powtarzanie kroków.
- Od Ciebie zależy, kiedy będziesz się uczył. W szkołach tańca obowiązują grafiki – tutoriale z YouTube możesz oglądać zarówno o 6 rano, jak i w porze lunchu. Lekcje online też są zwykle zapisywane i jest możliwość ich późniejszego odtworzenia.
Nauka tańca w domu samemu ma również wady. Najważniejszą z nich jest brak instruktora, który oceni Twoje postępy lub którego możesz poprosić o wskazówki. Jesteś zdany/-a sama na siebie. Dlatego ważne jest, aby oglądać lekcje czy tutoriale na ekranie dużego telewizora, gdzie znacznie lepiej będzie widać, jakie ruchy wykonuje trener. Na sali treningowej jest też zazwyczaj lustro, w którym możesz kontrolować i oceniać, czy wykonujesz ruch poprawnie. W domu niestety tego nie zobaczysz. Nauka tańca przez Internet nie wzbudzi też w Tobie tak wielkiej pasji, jak wspólne tańce w szkole. Na sali panuje magiczna atmosfera wspólnej, dobrej zabawy, więc może po kilku zajęciach online spróbujesz swoich sił w realu?
JAZZÓWKI SKÓRZANE BUTY DO TAŃCA NOWOCZESNEGO TRENINGOWE
Nauka tańca online – czy warto?
Chociaż po zakończeniu stanu epidemii w naszym kraju wszystkie szkoły tańca wróciły do funkcjonowania, to niektórzy instruktorzy nadal od czasu do czasu prowadzą lekcje online. To rewelacyjny sposób na to, aby w domowym zaciszu czegoś się nauczyć. Lekcje odbywają się zwykle o konkretnej godzinie, więc dobrze sprawdź, czy będziesz wtedy przed komputerem. Zajęcia mogą być prowadzone na live'ie na Facebooku lub Instagramie albo na Zoomie. W przypadku tego ostatniego nie ma obowiązku włączania kamery, także nie trzeba się tym stresować.
Jeśli nie możesz uczestniczyć w nauce tańca online na żywo, dopytaj wcześniej prowadzącego, czy przewidział taką okoliczność i udostępnia potem nagrania z zajęć. Jeśli tak, to tym lepiej – będziesz mógł/-a przerabiać lekcję dowolną ilość razy.
Nauka tańca online na żywo ma jeszcze jeden plus – za pośrednictwem komunikatorów możesz prosić o powtórzenie kroku czy fragmentu choreografii. Inaczej niż w przypadku nagrań na YouTube.
Nauka tańca YouTube – tutoriale
Ten sposób na to, jak nauczyć się tańczyć w domu istnieje w zasadzie od momentu, kiedy YouTube stał się popularny. Wielu odnoszących sukcesy tancerzy zaczynało właśnie w domowym zaciszu, ucząc się tańca z teledysków i tutoriali w Internecie. Filmów instruktażowych jest mnóstwo. Z YouTube dowiesz się, jak nauczyć się tańczyć samemu tańce irlandzkie czy prawidłowo wykonywać baletowe piruety. To prawdziwa skarbnica wiedzy, z której warto korzystać na co dzień, nawet jeśli uczysz się w prawdziwej szkole tanecznej. Nauka tańca na YouTube to też sposób na to, aby sobie coś przypomnieć, sprawdzić jak wykonuje się dany krok, albo jaka jest jego nazwa.
Jak przełamać stres przed nauką tańca w grupie?
Być może po kilku lekcjach tańca przed komputerem i opanowaniu na własną rękę (a właściwie na własną stopę ;)) podstawowych kroków danego stylu tańca, zdecydujesz się pójść na kurs tańca do profesjonalnej szkoły. Stres, choć już nieco mniejszy, może towarzyszyć Ci w dalszym ciągu. Oto kilka wskazówek, jak sobie z nim poradzić.
Po pierwsze, poszukaj sobie towarzysza. Może być to koleżanka, kolega, siostra, a nawet mama! W przypadku zdobywania nowych doświadczeń i przełamywania barier wsparcie bliskiej osoby jest nieocenione.
Po drugie, wybierz kurs podstawowy, chyba że czujesz się na siłach, by spróbować lekcji na poziomie średnio zaawansowanym lub open.
A po trzecie i chyba najważniejsze: pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał! Wykonuj polecenia instruktora na tyle, na ile potrafisz i nie przejmuj się pomyłkami. Ludzie na zajęciach są zwykle bardzo przyjaźnie nastawieni i doskonale rozumieją, jak stresujące mogą być początki!