W niektórych taniec rodzi ogromne obawy, a każda nadchodząca impreza powoduje bezsenność. Nie ma w tym nic dziwnego, nie każdy z nas urodził się mistrzem parkietu! Jeśli należysz do tego grona, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Kurs tańca użytkowego pomoże Ci opanować stres i nabrać pewności siebie. Z tego wpisu dowiesz się, co to jest taniec użytkowy, kiedy zdecydować się na zajęcia i jak one wyglądają. Zapraszamy!

 

Taniec użytkowy – co to za styl?

Lekkość ruchu i pewność siebie to jedne z tych rzeczy, które da Ci taniec użytkowy. Kroki i figury nie są w nim skomplikowane, a jego istota polega na tym, że zdobyte umiejętności można prezentować do wielu gatunków muzycznych. Ten rodzaj tańca trudno zresztą nazwać odrębnym stylem, bowiem taniec użytkowy czerpie z różnych gatunków tanecznych, takich jak rock'n'roll, charleston, boogie-woogie, twist, jive, bachata, czy kizomba.

Celem kursu tańca użytkowego jest wypracowanie poczucia rytmu, umiejętności słuchania muzyki, nauka podstawowych kroków, przejść i obrotów. Z tą wiedzą możesz się potem doskonale bawić na dowolnej imprezie – czy to podczas wesela znajomych, balu studniówkowego, czy letniego latino pod gołym niebem.

Dla osób totalnie niezorientowanych, które chciałyby zająć się tańcem, ale jeszcze nie wiedzą jakim, wybawieniem może być właśnie taniec użytkowy. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że podczas kilkunastu zajęć poznasz podstawy wielu stylów towarzyskich, zarówno standardowej cza-czy, jak i latynoskiej salsy. Znając pełen przekrój, łatwiej będzie Ci zdecydować, naukę którego konkretnego stylu będziesz chciał kontynuować w przyszłości.

 

Kiedy wziąć lekcje tańca użytkowego?

Na naukę tańca użytkowego możesz zdecydować się w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy masz przed sobą wielką imprezę, czy nie. Jednak pamiętaj, że kursy złożone są z kilku lub kilkunastu lekcji i jeśli zdecydujesz się dołączyć do istniejącej już grupy, musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie co nieco nadrobić. Kurs tańca użytkowego zazwyczaj jest też podzielony na poziomy. W większości szkół do Twojej dyspozycji będą grupy początkujące, średnio zaawansowane oraz zaawansowane. Kiedy zdecydować się na rozpoczęcie nauki tańca użytkowego?

Zrób to, jeśli:

  • chcesz nabrać pewności siebie w ruchu, a nigdy nie byłeś na lekcji tańca, taniec użytkowy pomoże Ci nabrać wstępnej ogłady.
  • chcesz poprawić swoje umiejętności w tańcu w parze.
  • idziesz na wesele i obawiasz się, że nie nadążysz w pląsach za swoim partnerem lub partnerką.
  • wesele, na które idziesz jest Twoje! Na weselu każdy chce tańczyć z młodą parą, więc jeśli nie czujesz się dobrze na parkiecie, kilka lekcji tańca użytkowego pozwoli Ci uniknąć stresu.
  • zbliża się lato i marzysz o tym, żeby skorzystać z imprez tanecznych pod gołym niebem.
  • znajomi bawią się w klubach, a Ty zawsze zostajesz w domu, bo nie potrafisz tańczyć. Taniec użytkowy (kroki podstawowe wystarczą) pozwoli Ci przestać wreszcie podpierać ścianę!

 

Jak wygląda kurs tańca użytkowego?

Nauka tańca użytkowego odbywa się zazwyczaj w parach, co nie oznacza, że lekcje tańca użytkowego dla singli są zakazane! Nie przejmuj się jeśli nie masz partnera lub partnerki, bo takich osób jest więcej! Drugą taneczną połówkę znajdziesz na zajęciach. Co więcej, nawet jeśli zdarzy się, że jakaś osoba na sali nie ma pary, instruktor wprowadza zmiany, tak, aby każdy miał szansę przećwiczyć zademonstrowane kroki w towarzystwie drugiej osoby.

Na pierwszych zajęciach nauczysz się na pewno, jak prawidłowo trzymać ramę w parze. Instruktor pokazuje też panom w jaki sposób mogą prowadzić partnerkę. Duży nacisk kładzie się na naukę kontaktu w parze i odczytywania sygnałów drugiej osoby. Wprowadzane są proste kroki typu „odstaw-dostaw”, po to, by oswoić nowych adeptów z ruchem w rytm muzyki.

Na późniejszych lekcjach trener może wybrać jakiś styl tańca towarzyskiego i pokazać uczestnikom jego podstawy. Jednak nie ma co do tego reguły, a wszystko zależy od postępów grupy. Głównym zadaniem, zwłaszcza na poziomie początkującym, jest wypracowanie umuzykalnienia i taniec według naturalnych reguł przemieszczania.

Stopień trudności z zajęć na zajęcia może wzrastać, po to. aby zmotywować uczestników do praktykowania w domu przed lustrem. Godzina zajęć tygodniowo to za mało, aby osiągnąć perfekcję, ale nawet 15 minut ćwiczeń każdego dnia w domu może przynieść zdumiewające efekty! Ciało przyzwyczai się do ruchów tańca użytkowego, a każde kolejne będą przychodziły z mniejszym trudem.

 

Taniec użytkowy – kroki i figury

W tańcu użytkowym trudno wyodrębnić specyficzne kroki. Na zajęciach na pewno będziesz uczył/-a się mniej i bardziej skomplikowanych obrotów w parze, czy ciekawych przejść, które urozmaicą taniec. Nie martw się jednak, że będziesz się nudził/-a! Jeśli instruktor zobaczy, że dobrze Ci idzie, na pewno chętnie podzieli się z Tobą fajnymi trickami, czy figurami. Efekt „wow” masz jak w banku!

Oprócz poruszania się w rytm muzyki w parze poznasz na tańcu użytkowymkroki najpopularniejszych tańców towarzyskich, jak cza-cza, salsa, czy tango.

 

Kurs tańca użytkowego – co zabrać na lekcję?

Jeśli nie byłeś nigdy na żadnych zajęciach tanecznych, ten akapit na pewno Ci się przyda.

W szkołach tańca obowiązuje zmiana obuwia. Chodzi nie tylko o czystość parkietów, ale także o komfort kursantów. Do tańca użytkowego najlepiej nadają się buty sportowe. Nie musisz od razu inwestować w te z najwyższej półki. Ważne, żeby były miękkie i wygodne. Mogą to być np. sneakersy z siatki.

Oprócz tego ubierz się wygodnie. Nie ma oczywiście zakazu tańczenia w dżinsach i eleganckiej koszuli, jednak dresy dla panów i legginsy dla pań oraz zwykły bawełniany T-shirt będzie zdecydowanie lepszym pomysłem. Standardowo zalecamy też zabrać ze sobą butelkę niegazowanej wody mineralnej. Nie zapomnij też pozytywnie się nastawić i nie mieć w stosunku do siebie zbyt wygórowanych oczekiwań. Wrzuć na luz! Wtedy najdrobniejsze postępy będą dla Ciebie ogromną satysfakcją, a po skończonym kursie tańca użytkowego nie będziesz mógł się doczekać, aż zaczniesz kolejny!

Product added to wishlist