Szalenie modny pole dance wszedł na stałe do oferty kursów tańca w wielu miastach Polski. Choć bez wątpienia taniec na rurze budzi ogromne kontrowersje, to da się zauważyć, że wielu patrzy na niego coraz bardziej przychylnie. Bowiem wbrew temu, co może się wydawać, celem tego stylu nie jest szokowanie seksualnością, a popisy akrobatyczne! Zapraszamy do dzisiejszego wpisu, w którym opowiemy o zaletach i wadach nauki tańca na rurze. Znajdziesz tu też kilka słów o historii, charakterze i strojach do pole dance.
Pole dance – historia
Tańca na rurze nie trzeba nikomu przedstawiać, choć prawdopodobnie wielu należałoby nakreślić wyraźną różnicę między tańcem a striptizem. Jednak mało kto wie, że początki pole dance sięgają XII wieku! Pionierami dzisiejszego pole dance'u byli indyjscy gimnastycy, uprawiający sztukę zwaną mallakhamba. Ten tradycyjny sport Indii polega na wykonywaniu akrobacji na szerokim, drewnianym palu. Podobny męski sport również w XII wieku uprawiano w Chinach, z tym że tam wykorzystywano dwa drzewce.
Pole dance w kształcie podobnym do tego, który znamy teraz, ma swoje korzenie w Ameryce. Pod koniec XIX wieku do Stanów przybyły objazdowe trupy egipskich tancerek, które tańczyły za pieniądze. Ich przedstawienia stawały się coraz popularniejsze, a w latach 20. XX wieku dla podkręcenia atrakcyjności występów, wprowadziły do repertuaru taniec na rurze.
Od lat 80. XX wieku pole dance wszedł na wyższy poziom. Pojawiało się coraz więcej skomplikowanych figur, inwersji, akrobacji. Taniec na rurze stał się sztuką. W latach 90. Kanadyjka Fawnia Monday zaczęła prowadzić w Las Vegas (USA) pierwsze lekcje pole dance.
Od 2017 roku, decyzją Generalnego Zgromadzenia Międzynarodowych Federacji Sportowych, pole dance jest uznawany za dyscyplinę sportową.
Zalety tańca na rurze
Nauka tańca na rurze, tak jak lekcje z dowolnego stylu, ma bardzo wiele zalet. Nie da się jednak ukryć, że pole dance jest stylem wyjątkowo specyficznym. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, oprócz treningu na rurze, konieczne jest także wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz systematyczne rozciąganie. Gibkość i elastyczność jest potrzebna do wykonywania wielu spektakularnych figur. Bo pole dance to tak naprawdę połączeniem akrobatyki, tańca i fitnessu. Oto jakie korzyści dają zajęcia tańca na rurze dla początkujących i zaawansowanych:
- W pole dance pracuje całe ciało. Rozwijasz m.in. nogi, stopy, ręce, dłonie, brzuch.
- Treningi wzmacniają i rzeźbią mięśnie.
- Nauka tańca na rurze motywuje do osiągania także coraz lepszych efektów rozciągania.
- Z lekcji na lekcję rośnie Twoja wytrzymałość. Nie tylko fizyczna, ale też psychiczna.
- Taniec na rurze dla początkujących pozwala poznać i przekraczać granice swojej wytrzymałości i determinacji.
- Charakter tańca zależy od utworu, do którego stworzona jest choreografia. Może być prowokujący, ale równie dobrze można stworzyć dzięki niemu bardzo sensualny spektakl. Jego różnorodność to zdecydowany plus!
- Pole dance wciąga i pozwala na zawarcie znajomości z ludźmi o podobnych pasjach!
Wady nauki tańca na rurze
Sportowy taniec na rurze nie jest jednak sprawą łatwą i przyjemną. To wymagająca dyscyplina i należy przygotować się, że nie zawsze będzie miło i słodko. Oto z jakimi wadami pole dance mierzą się tancerze:
- Siniaki, otarcia, a nawet poparzenia od rurki to, niestety, nieodłączna część nauki tańca na rurze. Spora część ciała podczas treningów musi być odsłonięta, dlatego nie sposób ich uniknąć.
- Ćwiczenia wymagają dużo siły fizycznej. Dla osób, które wcześniej nie miały dotyczenia z siłownią lub innymi stylami taniec na rurze dla początkujących może być niemałym wyzwaniem.
- Aby zobaczyć najmniejsze postępy, trzeba być zdeterminowanym. Nie jest to styl dla osób, które chcą zobaczyć szybkie wyniki i szybko się zniechęcają
- Niejednokrotnie tancerki i tancerze (tak, mężczyźni również tańczą pole dance!) muszą stawiać czoła nieprzyjemnym komentarzom ze strony osób, które nie rozumieją, że taniec na rurze to sztuka i ciężka praca, a nie erotyczne wygibasy przy tytanowym drążku.
Strój do tańca na rurze
Strój do pole dance jest skąpy, ale nie dlatego, że ma na celu podniecać lub szokować widzów. Nauka tańca na rurze angażuje wiele części ciała, którymi tancerz/-ka trzyma się rury. To nie tylko ręce, ale także nogi, czy brzuch. Te partie muszą zatem pozostać odsłonięte, aby można było wykonywać wszystkie skomplikowane figury. Profesjonalne komplety pole dance to najlepsze rozwiązanie. Składają się one zwykle ze spodenek do tańca na rurze oraz sportowego topu lub stanika. Rewiowe kostiumy, wykorzystywane do pokazów mogą być bardziej zdobne. Mogą posiadać np. tiulowe falbany lub nawet długą spódnicę z rozporkami. Ważne, żeby dodatkowe partie materiałów umożliwiały bezpieczne wykonywanie wszystkich skomplikowanych figur i akrobacji.
Kontrowersje wokół pole dance
Uznanie tańca na rurze za dyscyplinę sportową było powodem wielu głośnych i wzburzonych sprzeciwów. Oznaczało to bowiem otwartą drogę do tego, aby stał się także dyscypliną olimpijska. Dla wyjątkowo pruderyjnych obywateli naszego globu jest nie do przyjęcia, aby skąpo odziane kobiety prezentowały swoje umiejętności, wyginając się przy metalowej rurze. Na szczęście społeczeństwo naszych czasów jest coraz bardziej liberalne i poza półnagim ciałem zaczyna dostrzegać w pole dance precyzję, ciężką pracę i kunszt artystyczny.
Pole dance to akrobatyka, wykonywana przy rurze. I to właśnie ten atrybut, kojarzący się ze striptizem stoi ością w gardle osobom o silnych, konserwatywnych przekonaniach. Zaskakujące jest, że niemalże taka sama rura, tyle że w położeniu horyzontalnym, na lekcjach baletu uznawana jest za atrybut klasy, wielogodzinnego wysiłku i perfekcji...
Najwięcej głosów krytyki słychać naturalnie od zgorszonych osób zupełnie niezwiązanych ze środowiskiem pole dance. Przypominamy, że taniec na rurze to nie striptiz! Jeśli chcecie zacząć naukę tańca na rurze to wspaniale! Nie przejmujcie się złośliwymi komentarzami, tylko rozwijajcie pasję!