Chyba każdy wie, co to jest taniec towarzyski. Już sama nazwa wskazuje, że to taniec w parach. Zaskoczyć może jednak bogactwo i różnorodność gatunków, które kryją się pod tym jednym hasłem.
Konkretne style tańca towarzyskiego skupiają się na innych emocjach, dlatego różni je nie tylko tempo, kroki, czy figury, ale przede wszystkim charakter. W tym artykule przedstawimy przekrój najpopularniejszych tańców towarzyskich. Będzie zarówno o tańcach użytkowych, jak i turniejowych formach tańców latynoamerykańskich i standardowych. Z tego wpisu dowiecie się także, jak wyglądają buty do tańca towarzyskiego i dlaczego warto je mieć.
Krótka historia tańca towarzyskiego
Różne style tańca towarzyskiego zaczęły powstawać już na początku XX wieku. Nie oznacza to jednak, że wcześniej ludzie nie tańczyli w ogóle! Istniał jednak podział ze względu na status – na salonach tańczono tańce dworskie, zaś dla biedniejszych społeczeństw wiejskich zarezerwowane były zabawy i tańce ludowe.
Taniec towarzyski zniósł podziały społeczne. Latynoamerykańskie tańce towarzyskie tańczyli wszyscy – od nowojorskiej biedoty, po elitę z wyższych sfer. Na taki rozwój wydarzeń wpływ miało rozpowszechnienie się jazzu. Dość zresztą powiedzieć, że w XX wieku tygiel sztuk wszelakich wykipiał i zalał świat odważnymi propozycjami. A w tym artystycznym kotle znalazło się również miejsce dla różnorodnych stylów tańca towarzyskiego.
W miarę rozwoju tańca towarzyskiego skrystalizował się cały wachlarz gatunków, które wykonywano w parach. Część z nich pełniło rolę typowo rozrywkową. Niektóre zaś uzyskały bardzo wysoki, egalitarny status i zaczęto organizować turnieje tańca, na których je prezentowano.
Taniec towarzyski użytkowy
Zacznijmy od stylów tańca towarzyskiego, które są jednakowo przyjazne zawodowcom i początkującym amatorom pląsów. Nie są one oceniane na profesjonalnych turniejach, jak w przypadku tańców towarzyskich standardowych i latino. Służą one po prostu dobrej zabawie i rozrywce!
Nie będziemy opisywać z osobna każdego tańca towarzyskiego użytkowego, bo ich ilość i złożoność jest niebywała. Stworzyliśmy za to ciekawy podział – połączyliśmy je w grupy stylów o podobnym charakterze, dzięki czemu będziecie wiedzieli, które gatunki są Wam najbliższe!
- W pierwszej grupie znajdziemy tańce towarzyskie na modłę latynoską, czyli bachatę, kizombę, mambo, merengue, czy salsę. Wszystkie te style tańca towarzyskiego kojarzą się z egzotyczną muzyką, miękkimi ruchami i gorącym temperamentem. Tańczy się je w bliskim kontakcie – partnerzy często stykają się całymi ciałami. Gatunki te są niezbyt szybkie, za to intensywne i namiętne! Większość z nich ma pochodzenie karaibskie.
- Druga grupa to gatunki, które wyrosły na gruncie jazzu. Pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Należą do nich m.in. swing, charleston, shimmy oraz boston. To tańce towarzyskie o miejskim charakterze, kojarzące się z zadymioną kawiarnią w Nowym Jorku, gdzie w czasach prohibicji sprzedawano alkohol spod lady. Są to style radosne, przeznaczone dla entuzjastów jazzowej muzyki na żywo, w której nie brak improwizacji i wolności!
- Trzecią grupą są szybkie tańce towarzyskie. Należą do nich rock and roll i twist. Są to gatunki bardzo energiczne – wykonuje się je do szybkiej muzyki. Twist jest prostszy, ponieważ opiera się głównie na skrętach bioder, nóg i rąk. Za to w rock and rollu nie brak wymyślnych akrobacji i podrzutów partnerki! Te style tańca towarzyskiego gwarantują zarówno konkretny trening fizyczny, jak i absolutnie rewelacyjną zabawę!
Tańce latynoamerykańskie
Latynoamerykańskie tańce towarzyskie są uniwersalne – wykonuje się je na turniejach, ale można je także zobaczyć na parkietach dyskotek, czy miejskich letnich ogródków. Style te, nazywane często „łaciną”, charakteryzują się wyjątkową energetyką. Muzyka sama porywa nogi do tańca, a bogate instrumentarium dodatkowo podgrzewa emocje między partnerami. W tańcach latynoamerykańskich najbardziej liczy się namiętność i uczucia między tancerzami! Użytkowa „łacina” to wspomniane wcześniej salsa, bachata, czy kizomba.
Do turniejowych stylów latynoamerykańskich tańców towarzyskich zalicza się sambę, cza-czę, rumbę, pasodoble oraz jive'a. Każdy z nich opowiada inną historię. Przykładowo pasodoble imituje walkę byka i torreadora. Założenie choreografii jest zawsze takie, że partnerka odgrywa rolę płachty oraz... wściekłego zwierzęcia! Z kolei rumba to żywa opowieść o namiętności. To rozmowa kochanków, w której ewidentną przewagę ma kobieta – kusi partnera zmysłowymi, miękkimi ruchami, wymyka się, by znów powrócić w objęcia mężczyzny.
Taniec towarzyski standardowy – turniejowa klasa
Tańce standardowe to ostatnia gałąź tańca towarzyskiego. Jest to grupa osobliwa, bo najbardziej profesjonalna i dostojna. Oczywiście, tych stylów można się nauczyć na zajęciach komercyjnych i traktować je jako tańce użytkowe, które można zaprezentować podczas uroczystej gali czy weselnej zabawy. Jednak przede wszystkim taniec towarzyski standardowy króluje na turniejach i zawodach. Podobnie jak łacina może być traktowany w kategoriach wymagającego sportu!
Tańce towarzyskie standardowe to kwintesencja elegancji i szyku. Tancerze ubrani są w wytworne fraki, a tancerki w balowe suknie. Standard liczy 5 stylów tańca: walc angielski, walc wiedeński, tango, fokstrot i quickstep.
Buty do tańca towarzyskiego
Wiecie już dokładnie, co to jest taniec towarzyski i jakie są jego rodzaje. Jeśli zamierzacie spróbować któregoś z nich, będą Wam potrzebne buty do tańca towarzyskiego. Wszystkie te gatunki tańca są szczególne pod względem techniki, dlatego zwłaszcza kobietom, będzie w nich dużo wygodniej wykonywać kroki prawidłowo.
Profesjonalne buty do tańca towarzyskiego damskie są zawsze na szpilce lub słupku, co umożliwia miękkie ruchy bioder czy utrzymanie przeprostowanych nóg. Dzięki nim kobiecie łatwiej wczuć się w charakter danego tańca – w butach do tańca towarzyskiego zdecydowanie łatwiej wykrzesać z siebie krztynę seksapilu, niż w zwykłych trampkach :)
Buty do tańca towarzyskiego damskie najczęściej są zapinane na pasek, umieszczony na wysokości kostki. Pozwala to idealnie dopasować obuwie do potrzeb tancerki!
Buty do tańca towarzyskiego męskie często przypominają pantofle do garnituru, jednak są o niebo wygodniejsze. Wykonane są najczęściej z miękkiej skóry, która idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Poza tym buty do tańca towarzyskiego są przystosowane stricte do dynamiki tańca w parze – umożliwiają wykonywanie szybkich kroków czy obrotów oraz, co najważniejsze, nie ślizgają się po parkiecie!