Pod lupę bierzemy dziś kolejny styl tańca towarzyskiego. Nie jest tak popularny jak salsa, czy kizomba, ale wystarczy spróbować, żeby się w nim zakochać. Bo w zouku rozpływasz się, niczym w rozkosznym, bardzo przyjemnym śnie. Subtelne, płynne ruchy dodają mu powabu i delikatności. Widać, że zouk to taniec, mówiący o pięknych uczuciach. A co zrobić, żeby dobrze go tańczyć? Pozwolić sobie się w nim zatracić! O tym, skąd wziął się ten styl i jakie są jego cechy charakterystyczne, opowiadamy w dzisiejszym wpisie!

 

Zouk – co to jest i skąd pochodzi?

Karaibom zawdzięczamy rum, słynnych piratów i właśnie zouka. Naturalnie, najpierw pojawił się w wersji muzycznej. Ten gatunek jest jednym z wielu, które wywodzą się z Wysp Karaibskich. W tym przypadku są to Gwadelupa i Martynika. Z racji tego, że obie wyspy to zamorskie departamenty Francji, była ona jednym z pierwszych krajów w Europie, na której terenach rozwijał się zouk.

Okres rozkwitu i światowego zachwytu zoukiem przypada na lata 80. XX wieku. Boom ten miał związek z działalnością popularnego wówczas zespołu Kassav'. Grali oni mieszankę muzycznych stylów, takich jak calypso, compas i méringue (nie mylić z merengue!). Ten innowacyjny wówczas miks doczekał się nawet swojej nazwy – „zouk béton”. Wyróżniało go szczególnie dość szybkie tempo i karnawałowy nastrój.

Jeśli chodzi o taniec, to funkcjonuje on pod nazwą zouk brazylijski. Rozwinął się w Brazylii w latach 90. XX wieku na bazie kroków do... lambady! Kiedy przebój zespołu Kaoma przestał być modny, tancerze ochoczo zwrócili się w kierunku muzyki z Karaibów i sięgali po hity Kassav' i innych lokalnych muzyków.

Warto zatem zapamiętać, że termin „zouk karaibski” odnosi się do muzyki, a „zouk brazylijski” – do tańca.

 

Zouk brazylijski – cechy charakterystyczne

Cecha, która pomoże Ci odróżnić zouka od innych tańców o sensualnym, namiętnym wydźwięku, jak bachata czy kizomba, to obroty. W zouk dance partnerka wykonuje bardzo dużo różnych obrotów – nie tylko te standardowe, pod wyciągniętą w górę ręką partnera, ale także niskie, wymagające prawidłowego odchylenia w plecach lub mocnego ugięcia kolan. Partner może „obracać” tancerką łapiąc ją np. za oba ramiona. Sam też często się obraca. Inne cechy charakterystyczne dla tańca zouk to:

  • Panie wykonują zmysłowe krążenia głową. Robi to piorunujące wrażenie, zwłaszcza jeśli są posiadaczkami długich włosów.
  • Zouk dance przypomina pływanie, choć można go tańczyć zarówno mocno w przestrzeń, jak i w jednym miejscu parkietu.
  • W zouku najczęściej spotykamy trzymanie półotwarte, ze względu na liczne obroty tancerki. Zamknięta rama stanowi raczej przerywnik dla efektownych figur.
  • W odmianie zouka brazylijskiego największą pracę wykonują biodra, ramiona i ręce. Szczególnie tancerki muszą zwracać uwagę na elegancję dłoni – są one kropką nad „i” każdego ruchu rąk.
  • Podobnie jak w bachacie, w zouku stosuje się tzw. wave'y, czyli falowanie ciała. Tu wykonywane są najczęściej od żeber po biodra.

Zouk brazylijski to taniec, który daje możliwość ekspresji. Pole do popisu mają szczególnie ci tancerze, którzy stawiają w choreografiach na poetyckość i czar.

 

Rodzaje zouka brazylijskiego

Jak to bywa w świecie sztuki, zouk jako taniec na przestrzeni lat wykształcił sporo odmian. Co więcej, obecnie obserwujemy bardzo silną tendencję liberalnego podejścia do zasad stylów tańca, które wcześniej były mocno zdefiniowane. Dlatego nowoczesny zouk może zawierać elementy tańca współczesnego, jazzu, a nawet hip-hopu.

W kulturze zouka funkcjonuje kilka odmian:

  • Tradycyjny zouk brazylijski – podstawowa wersja tego stylu. Może być tańczony po kole lub liniowo. To baza dla innych odmian, nie znajdziemy tu wymyślnych figur, czy elementów improwizowanych.
  • Lambada zouk – najbliżej mu do lambady. Istotna jest w nim ciągłość ruchu i płynne przejścia między figurami.
  • Soulzouk – charakteryzuje się wolniejszym tempem, ograniczonymi i niezbyt ekspresyjnymi gestami. Jest namiętny, choć tancerze oszczędnie gospodarują energią.
  • Mzouk – hiszpańska odmiana zouka, powstała na Majorce. Silnie oparta na sekwencyjności ruchów.
  • Neozouk – fuzja zouk dance z muzyką dubstepową. To najnowszy gatunek tego tańca, w którym tancerze eksperymentują ze zmianami rytmu i efektownymi pauzami. Ten zouk jest intensywny i raczej poważny.

 

Jakie buty do tańca zouk?

Jeśli obejrzysz filmiki na YouTube, zauważysz, że wiele par tańczy... boso. Jednym jest tak wygodnie, inni lubią czuć parkiet pod stopami. Jednak osobom, które dopiero zaczynają przygodę z zouk dance buty na pewno się przydadzą.

W czym trenować zouka? Panie mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to materiałowe baletki, które pozwalają na swobodną pracę stopy. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, jeśli Ty i Twój partner dopiero się uczycie. Nie będziemy owijać w bawełnę – możecie się podeptać. Dobrze jest zatem chronić stopy. Buty do tańca towarzyskiego na niezbyt wysokim obcasie i z dodatkowym zapięciem w kostce zagwarantują Ci komfort ruchu i bezpieczny trening.

Panowie mogą wybrać standardowe buty treningowe do tańca nowoczesnego. Tego rodzaju obuwie jest plastyczne, nie krępuje stopy, pozwala na eleganckie obciągnięcie palców i zachowanie estetyki ruchu.

 

Do jakich utworów obecnie tańczony jest zouk?

W poszukiwaniu materiałów filmowych z prezentacjami zouk dance natkniesz się na bardzo duży rozstrzał repertuaru. My widzieliśmy zouka do hitów z list przebojów, kawałków r'n'b, ale także do tradycyjnej muzyki karaibskiej. Popularne są utwory, w których przebijają rytmy reggae oraz calypso. Egzotyczne nuty nadają się do zouk dance idealnie.

Jednak wśród choreografów obserwuje się coraz większą tendencję do eksperymentów. Dzięki różnorodności stosowanych podkładów muzycznych tancerze mają szansę na większy rozwój wyobraźni i rozbudzenie kreatywności, które w tańcu są po prostu niezbędne.

Product added to wishlist