Jeśli wybierasz się na swoje pierwsze zajęcia taneczne, na pewno zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne. Strój do tańca i buty na zmianę to podstawa, ale czy to wszystko? Dzisiejszy wpis pomoże ocenić, co jeszcze może przydać Ci się podczas lekcji tańca i po jej zakończeniu. Przejdziemy przez cały wachlarz akcesoriów tanecznych. Opowiemy, co z tego zbioru przyda się każdemu tancerzowi, a co tylko tym, którzy tańczą konkretne style. Być może znajdziesz tu akcesoria do tańca, które ułatwią Ci trening? Zapraszamy!
Akcesoria do tańca – realna potrzeba, czy zwykłe widzimisię?
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inne wymagania, dotyczące szeroko pojętego komfortu. Są tancerki, które nie są w stanie tańczyć bez żelowych wkładek do butów lub nakolanników do twerku, a są takie, które cierpienie znoszą z godnością i wrzucają zdjęcia posiniaczonych kolan na Instagram. Prawda jest jednak taka, że większość akcesoriów tanecznych powstała w odpowiedzi na realne potrzeby tancerzy.
Jeśli nie trenujesz regularnie lub dopiero sprawdzasz, czy taniec może stać się Twoją prawdziwą pasją lub sposobem na życie, nie wykupuj od razu całego asortymentu gadżetów tanecznych, dostępnego w sklepie. Zastosuj „regułę braku” – jeśli podczas zajęć lub po nich czujesz, że np. przydałby Ci się ręcznik lub worek na buty i czujesz, że to wpłynęłoby na Twoje lepsze samopoczucie, wtedy śmiało odpal przeglądarkę i poszukaj odpowiednich akcesoriów tanecznych. Nie sztuką jest zagracić mieszkanie przedmiotami, których nie będziesz używać.
Do akcesoriów tanecznych zaliczymy: torbę treningową, ręcznik, ocieplacze na łydki i stopy, frotkę na nadgarstek (szybkim ruchem zetrzesz nią krople potu z twarzy), nakładki na obcasy, nakolanniki do tańca, szczotkę do butów tanecznych, worek na buty, butelkę z filtrem.
Na co zwrócić uwagę dobierając akcesoria taneczne?
Akcesoria dla tancerzy można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdziesz gadżety taneczne, które przydadzą się każdej osobie, wykonującej trening fizyczny, np. butelka filtrująca. Równie dobrze możemy je nazwać akcesoriami do ćwiczeń fitness czy treningu na siłowni. Do drugiego worka wrzucimy zaś te akcesoria taneczne, które dostosowane są do wymogów konkretnych zajęć, np. ocieplacze na stopy do tańca klasycznego, czy silikonowe nakładki na obcas do tańca latino. A zatem styl jest podstawowym kryterium wyboru akcesoriów do tańca. Oto pozostałe:
- Częstotliwość treningów – jeśli w grafiku masz jedną lekcję po drugiej, to w trakcie przerwy Twoje mięśnie będą stygnąć. Warto temu zapobiec i kupić ocieplacze na łydki i stopy. O tym dlaczego jest to ważne, dowiesz się za chwilę.
- Waga i rozmiar gadżetów tanecznych – pamiętaj, że wszystkie te rzeczy będziesz musiał/-a nosić w torbie treningowej (tak, ona też Ci się przyda!), więc nie przesadzaj z ogromnym ręcznikiem. Wspomniana butelka filtrująca pozwoli Ci też nie nosić pełnej butelki z wodą, a napełnić ją dopiero w szkole.
- Jakość i cena akcesoriów do tańca idą w parze. Jeśli zajmujesz się tańcem profesjonalnie, nie oszczędzaj na wysokiej jakości bezpalcówkach, wkładkach żelowych czy wspomnianych ocieplaczach nas stopy. Jeśli zaś uprawiasz taniec nieregularnie i amatorsko, możesz sięgnąć po tańsze gadżety taneczne.
Akcesoria taneczne do butów
Buty treningowe to podstawowe wyposażenie każdego amatora i profesjonalisty. Nie traktujemy ich jako gadżet, ale absolutny must have. Dobre buty gwarantują wygodę i bezpieczeństwo ćwiczeń, a takie nie należą do najtańszych. Dlatego warto o nie dbać, aby służyły Ci jak najdłużej.
Zestaw do czyszczenia butów to sprawa oczywista. Ale czy wiesz, że jeśli trenujesz tańce latynoamerykańskie, czy towarzyskie potrzebna będzie Ci także szczotka do butów tanecznych? Ten praktyczny gadżet wyposażony jest w metalowe igiełki, dzięki którym dokładnie wyczyścisz podeszwy obuwia. Regularne usuwanie kamyczków i drobinek piasku przedłuży życie Twoim butom do latino!
Panie, które tańczą w szpilkach lub innych butach na obcasie, powinny koniecznie kupić nakładki na obcasy. Po pierwsze, wiele szkół wymaga ich stosowania, aby uniknąć zarysowania parkietu. Po drugie, nakładki na obcas do tańca chronią fleki przed ścieraniem.
Ostatnia rzecz z półki akcesoriów tanecznych to worek na buty. Za jego zakupem przemawiają względy higieniczne. To naprawdę drobny wydatek, a pomoże Ci zachować czystość. Nie ma nic gorszego, niż przepocone buty, wrzucone razem z innymi rzeczami do jednej torby!
Akcesoria dla tancerek, czyli coś dla pań
W naszym społeczeństwie tak się już utarło, że damska torebka to synonim otchłani z niezliczoną ilością przedmiotów. Cóż, można się z tym nie zgadzać, ale prawda jest taka, że w niektórych stylach paniom potrzebne są akcesoria do tańca, o których panowie nie muszą myśleć. Chodzi głównie o rodzaje tańca, które trenują głównie kobiety.
Pierwszym gatunkiem jest twerk. To wbrew pozorom nie tylko machanie pośladkami, ale też liczne akrobacje, wykonywane na podłodze. Nakolanniki do tańca czy opaski na kolana umożliwiają bezpieczne wykonywanie wymagających figur oraz chronią przed siniakami i stłuczeniami. Te akcesoria do tańca przydadzą się również tancerkom pole dance. Oprócz tego wiele dziewczyn regularnie korzysta z magnezji, czyli substancji, zwiększającej przyczepność dłoni. Dzięki temu ręce mniej się pocą i nie ślizgają się po rurze. Magnezja do pole dance to na pewno nie fanaberia, zapewnia bowiem komfort i bezpieczeństwo.
Ważne! Jeśli interesuje Cię temat pole dance, przeczytaj naszą wcześniejszą publikację. Tekst znajdziesz tutaj!
Ocieplacze na łydki, czyli gadżety do klasyki i jazzu
Na koniec obiecane wyjaśnienie odnośnie ocieplaczy na stopy i łydki. Są one po prostu niezbędne dla osób, trenujących balet, jazz, taniec współczesny i ich pochodne. Po pierwsze, te akcesoria taneczne pozwalają na szybsze rozgrzanie nóg i stóp, a to podstawa do dalszej pracy na sali. Ocieplacze na łydki są krótkie, więc nie przysparzają problemów w trakcie ćwiczeń. Po odpowiedniej rozgrzewce można je zdjąć.
Z kolei ocieplacze na stopy wykorzystywane są najczęściej w przerwie między treningami. Nie pozwalają na utratę ciepła, przez co tancerze po ponownym wejściu na salę nie muszą przeprowadzać ponownej, intensywnej rozgrzewki. Warto podkreślić, że właśnie brak utrzymania stałej temperatury stóp jest częstą przyczyną kontuzji.