Nie ma jak dobry doping! Przedstawiciele wszystkich sportów na świecie mają swoich fanów, którzy zagrzewają ich do walki. Nieliczni mają jednak większe szczęście – do wygranej prowadzą ich bowiem występy uzdolnionych cheerleaderek! I choć niegdyś ten taniec z elementami akrobatyki traktowany był jako uatrakcyjnienie przerwy między dwoma połowami meczu, obecnie został uznany za sport olimpijski! W dzisiejszym wpisie opowiemy o jego historii (która jest naprawdę zaskakująca!), specyfice tego sportu oraz o cheerleadingu w Polsce. Z tekstu dowiesz się także, które ze słynnych hollywoodzkich aktorek zaczynały od kariery w cheerleadingu.
Historia cheerleadingu
Początki cheerleadingu sięgają, uwaga... lat 80. XIX wieku! Nie oznacza to jednak, że ponad 200 lat temu młode dziewczyny wpadły na pomysł, żeby zszokować konserwatywne środowiska i podczas niedzielnej gry w polo wyskoczyły na boisko w skąpych strojach, po to, aby wykonać kilka salt. No nie, wyglądało to zgoła inaczej.
Historia cheerleadingu rozpoczyna się na Uniwersytecie w Minnesocie (USA). Wówczas to niejaki John Campbell „dyrygował” dopingiem rozentuzjazmowanego tłumu kibiców, podczas meczu futbolu amerykańskiego. Przyniosło to rewelacyjne skutki – ich drużyna wygrała, a John przeszedł do historii jako „pierwszy cheerleader”. No właśnie... Początkowo jedynie mężczyźni mogli zajmować się cheerleadingiem. Kobiety po raz pierwszy miały tę możliwość w 1923 roku. Jednak dopiero w 1940 roku, kiedy większość mężczyzn brała udział w II wojnie światowej, płeć piękna przejęła stery cheerleadingu. Mniej więcej od tego czasu zaczęły powstawać profesjonalne obuwie i stroje cheerleaderek. Zresztą dawny męski cheerleading polegał na zagrzewaniu do działania okrzykami, tudzież grą na instrumentach. Dopiero kiedy na boisko weszły panie, cheerleading poszedł zdecydowanie w stronę ruchu.
Oczywiście od lat 40. XX wieku wiele się zmieniło. Sport ten mocno ewoluował, a profesjonalne pokazy zespołów budzą naprawdę niemałe emocje i podziw publiki. Z tego też względu w 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski wpisał cheerleading na listę sportów olimpijskich. Drużyny cheerleaderek po raz pierwszy wystąpią w Igrzyskach w 2024 roku.
Cheerleading – co go cechuje?
Na przestrzeni wieków cheerleading miał trzy zadania. Pierwszym było zagrzewanie swojej drużyny do efektywniejszej rywalizacji, drugim – zabawianie publiczności w przerwach meczu. W końcu jednak sam w sobie stał się sportem i rozrywką! Wówczas przed cheerleaderkami pojawiła się szansa na prawdziwe współzawodnictwo. Wszak kilkuminutowy występ w przerwie rozgrywek nie przynosi laurów. Na konkursach ciężka praca cheerleaderek mogła wreszcie zostać doceniona.
Ta dyscyplina sportowa to nie tylko wyrzucane pod niebo pompony cheerleaderek i głośne okrzyki. Cheerleading to przede wszystkim wymagająca sztuka, która łączy taniec, gimnastykę artystyczną i akrobatykę. Właśnie dzięki tej mieszance jest on tak spektakularny i widowiskowy! W pokazach wykorzystywane są takie figury, jak salta w przód i w tył, mostki, przewroty, wyrzuty i skomplikowane piramidy.
Cheerleading jest najsilniej związany z futbolem amerykańskim i koszykówką. Rzadziej spotyka się tego rodzaju doping na meczach piłki nożnej, siatkówki, baseballu czy hokeja na lodzie. Ale w historii zdarzyły się też sytuacje, że profesjonalne cheerleaderki zostały zaproszone na Puchar Świata w Krykieta w Afryce Południowej w 2007 roku!
Cheerleading w Polsce
W naszym kraju od roku 2018 działa Polski Związek Sportowy Cheerleadingu. Powstał w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie tą dziedziną sportową. Na oficjalnej stronie internetowej możemy przeczytać, że podstawowym celem działań związkowych jest powołanie i przygotowanie kadry cheerleaderów i cheerleaderek, którzy będą reprezentować nasz kraj na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy oraz igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.
Pierwsza drużyna cheerleaderek w Polsce powstała w 1988 roku. Dziewięć lat później przeprowadzono pierwsze Mistrzostwa Polski Cheerleaders, w których rywalizowało między sobą 30 drużyn.
Dziś w wielu szkołach podstawowych, liceach oraz domach kultury istnieją sekcje cheerleadingu. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanej kadry, by np. uczyć bezpiecznego wykonywania spektakularnych piramid, znanych z amerykańskich filmów. Nie oznacza to bynajmniej, że polskie cheerleaderki nie odnoszą sukcesów na arenie międzynarodowej. W 2022 roku na ICU Worlds na Florydzie polski zespół zdobył brązowy medal w kategorii Cheer.
Znane cheerleaderki i inne ciekawostki
Na koniec mamy dla Was zbiór ciekawych informacji na temat cheerleadingu:
- Cheerleaderki, zwłaszcza te z amerykańskich kreacji filmowych, często przedstawiane są albo jako niezbyt inteligentne, albo jako podłe i zawistne dziewczyny. To bardzo szkodliwe stereotypy! A czy wiesz, że cheerleaderkami były takie gwiazdy, jak Madonna, Meryl Streep czy Jennifer Lawrence?
- Pompony cheerleaderki powstały w 1965 roku. Autorem projektu był Fred Gasoff.
- Cheerleading to też domena władczych mężczyzn. Okazuje się, że kilku prezydentów Stanów Zjednoczonych zasilało szeregi zespołów cheerleaderskich swoich uczelni. Oczywiście nie zajmowali się akrobacjami! Przykładowo George Bush był głównym cheerleaderem uczelni Phillips Academy, a jego zadaniem była gra na trąbce.
- Każdemu, kto chciałby poczuć klimat treningu drużyny cheerleaderskiej i poznać specyfikę, bolączki i trud trenowania tej dyscypliny, polecamy serial dokumentalny „Cheer”. Inne, godne polecenia produkcje i filmy o cheerleaderkach to m.in. „Dare Me”, wszystkie części serii „Dziewczyny z drużyny” i „Cheerleaderka”.