Wpływ kleju do charakteryzacji na wygląd tancerzy
Przyklejanie ozdób do twarzy lub ciała tancerzy jest często praktykowane w tańcach, w których ekspresja i wrażenia estetyczne są kluczowymi elementami budowania show. To sposób na wzmocnienie wyrazistości i atrakcyjności przekazu. Wykorzystując sztukę makeup'u możemy wynieść cały występ na jeszcze bardziej profesjonalny poziom, zachwycić publiczność i wprowadzić wyjątkowy klimat. Jednak jeżeli chcemy przykleić małe przedmioty, takie jak cekiny czy kryształy, potrzebujemy kleju do charakteryzacji. Tego typu produktem można podklejać też wąsy, brody czy tupety tuszujące łysinę. Klej do zarostów i peruk może przydać się nie tylko wtedy, gdy wybieramy się na parkiet czy deski teatru, ale i wtedy, gdy przygotowujemy przebranie na zabawę karnawałową czy na Halloween.
Makijaż a rodzaj tańca
Zasadniczo, klej charakteryzatorski może przydać się przy różnych występach tanecznych, ale istnieją rodzaje tańca, w których ozdoby na twarzy i ciele są wyjątkowo mile widziane. Należy do nich:
- Taniec orientalny - w tańcu orientalnym popularne są ozdoby do twarzy, takie jak klejone cekiny, kryształy, czy kropki na czole, które dodają ciekawego efektu wizualnego;
- Balet - w balecie często stosuje się ozdoby do twarzy, takie jak klejone za pomocą kleju charakteryzatorskiego kryształy na czoło i twarz, aby dodać blasku twarzy tancerza, co dobrze prezentuje się z body baletowym;
- Burleska - w tańcach burleskowych ozdoby do ciała, takie jak klejone piórka, koraliki czy kamienie, są powszechnie wykorzystywane, aby podkreślić zmysłowy charakter tego tańca;
- Salsa - w tańcach latynoamerykańskich, takich jak salsa, ozdoby do twarzy i ciała również są pożądane aby tancerze mogli prezentować się błyskotliwie i przyciągać uwagę;
- Flamenco - w tańcach flamenco makijaż z dodatkiem ozdób może podkreślać wyrazistość oczu i tworzyć akcent pasujący do temperamentu tego tańca.
Jak klej do ciała usprawnia proces charakteryzacji?
Klej charakteryzatorski umożliwia szybkie uatrakcyjnienie make'upu. Zwykle ma formę płynną, dlatego wystarczy nanieść odrobinę preparatu pędzelkiem na wybrany obszar skóry, a następnie odczekać kilka sekund, gdyż pełną moc klejącą uzyskuje dopiero po chwili. Pamiętajmy, żeby skóra była wcześniej dokładnie odtłuszczona i wysuszona. Dla pewności, możemy delikatnie docisnąć przyklejany element. Ważna jest jednak zręczność i precyzja, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z klejem szybkoschnącym, gdyż może on nie pozwolić na późniejsze poprawki. Z reguły kleje do ciała wykorzystywane są do podklejania materiałów plastycznych, ale sprawdzą się też przy mocowaniu efektów wykonanych z wosku.
Charakterystyka kleju charakteryzatorskiego
Kleje do charakteryzacji to preparaty idealnie dopasowujące się do każdego typu skóry. Dostępne są w niewielkich opakowaniach, np. 30ml lub 50 ml. Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania odnośnie tych produktów.
Jak długo wytrzymuje klej do charakteryzacji?
Trwałość kleju do charakteryzacji jest kluczowym aspektem w świecie tańca i teatru. Zwykle utrzymuje on przyklejone elementy przez kilka godzin, ale wiele zależy tutaj od jakości danego produktu, prawidłowości jego aplikacji i miejsca, na jakie jest nakładany. Zwłaszcza klej do skóry twarzy musi być wyjątkowo mocnym klejem, gdyż nie dość, że jest to część ciała o zwiększonej potliwości, to skóra na niej intensywnie pracuje podczas zmiennej mimiki. Wiązanie zapewniane przez standardowy produkt tego typu może okazać się zbyt słabe, dlatego sklepy mają w swojej ofercie specjalne kleje do skóry twarzy o podwyższonej trwałości.
Istotne znaczenie ma także miejsce występu. Na otwartej przestrzeni wilgotność powietrza jest większa, dlatego warto wybierać produkty, które są odporne na wilgoć i nie zmieniają koloru pod wpływem deszczu czy potu, aby zachować nieskazitelny wygląd nawet w trudnych warunkach. Szczegóły na temat trwałości danego kleju do ciała zwykle znajdziemy w informacjach dodatkowych zamieszczonych na opakowaniu.
Pamiętajmy też, że trwałość kleju do peruk czy do innych elementów może różnić się wraz z wiekiem produktu. Wielu producentów podaje na opakowaniach informacje na temat tego, jak długo po otwarciu opakowania preparat może być używany, więc zawsze warto sprawdzić etykietę. Ogólnie rzecz biorąc, większość klejów charakteryzatorskich może być wykorzystywanych przez kilka miesięcy po otwarciu, jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach. Zwykle producent zamieszcza zalecenia odnośnie przechowywania. Pamiętajmy jednak, że jeśli klej charakteryzatorski zmieni konsystencję, kolor lub wydaje się, że stracił swoje właściwości klejące, należy go natychmiast odstawić, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych.
Czy klej do ciała uczula? Sprawdzaj opisy produktów
Kleje do skóry twarzy to produkty najwyższej jakości, które zwykle nie powodują podrażnień czy uczuleń. Jeżeli mamy wyjątkowo delikatną skórę, warto sięgać po preparaty, które powstają z naturalnych składników, np. takich jak pozyskiwana z drzew żywica do klejenia. Kleje powstałe na jej bazie są łatwe w aplikacji, zapewniając trwałe łączenie i pozostawiając naturalny połysk. Jeżeli chcemy uniknąć uczuleń, zawsze warto jednak sprawdzić opis produktu, zanim wyląduje on w naszym koszyku, gdyż mogą znajdować się w nim dodatki innych substancji, powodujące reakcję naszej skóry. W razie zauważenia jakichkolwiek objawów alergicznych, należy zaprzestać używania kleju.
Co jest w składzie kleju do charakteryzacji?
Wiele marek produkuje kleje do ciała z najwyższej klasy żywic naturalnych. Właśnie dlatego przyjmują one intensywnie bursztynowy kolor. Niektóre zawodowe kleje powstały na bazie innowacyjnej formuły, przez co pozostają niewidoczne nawet na kadrach kręconych kamerami o wysokiej rozdzielczości. To tzw. kleje HD do zarostów i peruk. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz głównego składnika, każdy produkt zawiera dodatki, które odpowiadają za jego konsystencję czy czas schnięcia. Mogą być one różne w każdym preparacie, ale do popularnie wykorzystywanych należy glikol czy kwas fumarowy. Są to składniki bezpieczne dla skóry, ale mimo tego, na wielu klejach do skóry twarzy znajdziemy informację, by nie stosować ich w okolicach oczu czy błon śluzowych.
Jak dobrać klej do charakteryzacji?
Podsumowując, wybierając klej do ciała powinniśmy kierować się przede wszystkim względami dotyczącymi jego widoczności. Ważny pozostaje też skład. Warto, by opierał się na naturalnych składnikach i nie zawierał dodatków, które mogą podrażniać skórę. Musimy też przemyśleć, czy potrzebujemy produktu o standardowej mocy klejącej, czy podwyższonej. Dobrze jest też porównać deklarowany przez producenta okres trwałości produktu, zwłaszcza, jeżeli zamierzamy używać go sporadycznie.
Wiedząc, jakiego kleju do peruk czy do ozdób na ciało potrzebujemy, trzeba przystąpić do jego poszukiwań. Jeśli chodzi o dostępność tych produktów w sklepach internetowych, z reguły nie ma z tym problemu. Z reguły wśród popularnych i polecanych jest Mehron Mastix Spirit Gum, Spirit Gum P czy HD Pro Gum marki Kryolan. Nie zapominajmy, że oprócz kleju potrzebujemy też zmywacza, dzięki któremu po występie z łatwością usuniemy elementy charakteryzacyjne. Możemy dokonać tego np. za pomocą Spirit Gum Remover albo Bond Off.