Kiedy narodził się step irlandzki?

Step irlandzki (Irish Dance) i tzw. "soft dances" to dwa rodzaje tańca, które składają się na taniec irlandzki. Innym określeniem dla stepu jest także "heavy dances" lub "havies". Ogólnie rzecz biorąc, historia tańca irlandzkiego sięga głęboko w przeszłość. Już 2 tysiące lat temu ten wyjątkowy taniec praktykowany był przez Celtów, a konkretnie przez celtyckich kapłanów (tzw. druidów). Stanowił wówczas element ich rytuałów, a zatem nie miał związku z rozrywką i zabawą. Z czasem taniec ten ewoluował i został wzbogacony o inspiracje zaczerpnięte z tańców wiejskich i normandzkich. Do dziś jednak jest w nim obecny duch dawnych rytuałów celtyckich. 

Wiemy już, jak powstał taniec irlandzki, ale warto jeszcze dowiedzieć się, od kiedy zaczęto mówić o nim oficjalnie. Otóż datuje się to na XVI wiek. Przełomowym wydarzeniem był list sir Henry’ego Sydneya pisany do królowej Elżbiety I, w którym autor wyraził swój pozytywny odbiór występu tancerek irlandzkich. Historia tańca irlandzkiego kształtowała się jeszcze przez wiele lat, a szczególnie intensywny rozwój przypadał na XVIII wiek. To właśnie wtedy irlandzkie wioski odwiedzane były przez Mistrzów Tańca, którzy chętnie udzielali lekcji i szerzyli kulturę tańca irlandzkiego. Pierwsze konkursy z nim związane odbyły się w 1897 roku, a dziś organizowanych jest wiele międzynarodowych zawodów w tańcu irlandzkim, w których chętnie biorą udział tancerze z całego świata. Do najpopularniejszych grup tanecznych, które specjalizują się w klimatach irlandzkich należy m.in. Riverdance i Lord of the Dance.

Czym charakteryzuje się step irlandzki?

Tradycyjny taniec irlandzki jest pełen energii, żywiołowości, radości, ale i precyzji. Przez lata był wyrazem buntu. Warto wiedzieć, że dzielimy go na taniec grupowy i taniec solowy. Wśród układów zespołowych wyróżnia się round dance, long dance i line dance. Solista podczas występu musi wykazać się wyjątkową zwinnością, bo cała uwaga publiczności skupiona jest wtedy na nim. Mówi się, że ster irlandzki to taniec nóg, ale ważne jest też przyjmowanie odpowiedniej postawy ciała. Musi być ono wyprostowane, a ramiona powinny być zwarte.

O zaletach stepu irlandzkiego można byłoby napisać wiele, ale wystarczy wspomnieć, ale jest to taniec wymagający fizycznie, dlatego możemy liczyć, że regularne treningi znacznie poprawią naszą kondycję i wzmocnią mięśnie. Ruch, zwłaszcza w rytm muzyki, pozytywnie wpływa też na nasze samopoczucie, dlatego jeśli tylko w Twojej okolicy organizowane są zajęcia z nauki tego tańca, zdecydowanie warto się na nie zapisać. Niekiedy pojedyncze warsztaty organizowane są w Centrach Kultury w różnych miastach. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w baletki irlandzkie i można rozpocząć swoją przygodę ze stepowaniem. 

Rytm stepu irlandzkiego

Jeśli chodzi o stepowanie irlandzkie, można wyróżnić 3 rytmy:

  • Jig – to najpopularniejszy rytm, występujący w wielu odmianach różniących się szybkością. Najszybszy jest light jig, tańczony w metrum 6/8;
  • Reel – to szybki taniec tańczony w metrum 4/4. Z racji akrobacji, lepiej robić to w miękkim obuwiu, choć zawodowcy dobrze radzą sobie również w twardym;
  • Hornpipe – rytm tańczony w metrum 4/4 i 2/4. Jest trudny do zatańczenia i kiedyś zarezerwowany był wyłącznie dla mężczyzn.

Stepowanie irlandzkie - podstawowe kroki

Step irlandzki to styl tańca irlandzkiego, który opiera się na szybkich, precyzyjnych i złożonych ruchach stopami. Możemy próbować uczyć się jej z filmików i tutoriali dostępnych w sieci, ale poleca się, aby zapisać się na warsztaty tańca irlandzkiego, na których instruktor dokładnie przygotuje nas do prawidłowego wykonywania stepu. Technika ta zawsze ujęta jest programie zajęć, choć pierwsze zajęcia zwykle rozpoczynają się od ogólnego poznania kroków do tańca irlandzkiego. Są to przede wszystkim trójki, siódemki, point oraz polka. Trójki są najprostsze i - jak sugeruje nazwa - składają się z 3 kroków. Najpierw prawa stopa idzie w przód, następnie ciężar przenoszony jest na lewą nogę, a ostatecznie znów na prawą stopę, którą wykonywany jest podskok. Dalej te same ruchy dotyczą drugiej nogi. Musimy pamiętać, by stopy były zawsze w tym samym miejscu. Wspomniane kroki tańca irlandzkiego są podstawą do tworzenia wszystkich układów tanecznych w tańcu irlandzkim.

Strój i buty do stepu irlandzkiego

Sprawdźmy, w jakie akcesoria musi zaopatrzyć się każdy czynny miłośnik tradycyjnego tańca irlandzkiego.

Jakie buty do stepu irlandzkiego?

W stepowaniu buty odgrywają kluczową rolę. Można wyróżnić dwa rodzaje obuwia dla tancerzy - do treningów i do oficjalnych występów. Pierwszy rodzaj to miękkie buty z płaską podeszwą. Dla pań są to wiązane baletki do tańca irlandzkiego wykonane z miękkiej skóry, podczas gdy mężczyźni wybierają miękkie półbuty bądź jazzówki. Takie obuwie zapewnia tancerzom komfort, a do tego umożliwia precyzyjne ruchy stóp i palców, co jest niezwykle istotne podczas nauki i doskonalenia techniki stepowania. Przyjmuje się, że dla osób rozpoczynających naukę tańca irlandzkiego nie jest konieczne inwestowanie w specjalistyczne buty do tańca irlandzkiego. Obuwie treningowe wystarczy, aby nauczyć się podstawowych kroków i technik, natomiast profesjonalne obuwie do tańca przyda się na etapie zaawansowanym, kiedy tancerz opanuje już podstawy i będzie gotów na swoje pierwsze show.

Natomiast na oficjalne występy niezbędne są buty do stepu irlandzkiego. Posiadają one twardy obcas, a pod obcasem i pod podeszwą palców przymocowany jest klocek z włókna szklanego lub drewna. To właśnie te klocki generują charakterystyczny hałas, który towarzyszy stepowaniu. Dla tancerzy irlandzkich buty do stepowania stanowią znak rozpoznawczy ich sztuki.

Jaki strój do tańca irlandzkiego?

Step irlandzki to nie tylko taniec, ale i sztuka wyrażania siebie. W dużej mierze dokonuje się to poprzez strój do tańca irlandzkiego. Dawniej podczas występów zakładano "niedzielne stroje", czyli eleganckie, przeznaczone na wyjątkowe okazje. Dziś jednak sukienki do tego tańca to istne dzieła sztuki. Każda tworzona jest na indywidualne zamówienie i cechuje się ręcznie wykonanym haftem oraz dekoracjami z kryształków. Sukienki te są nie tylko strojem, ale również wizytówką danej szkoły tańca irlandzkiego lub zespołu, gdyż każda taka społeczność ma swój własny, unikalny wzór sukienki. Kostium do tańczenia dla tancerek uzupełniany jest o ciemne rajstopy lub białe skarpety. Z kolei strój do tańca irlandzkiego dla mężczyzn przeznaczony na oficjalne pokazy zwykle składa się z eleganckich spodni, koszuli oraz krawata. Niekiedy tancerzy można zobaczyć też w tradycyjnych kiltach.

Na treningi irlandzkiego tańca warto założyć wygodną odzież, która nie krępuje ruchów. Legginsy i sportowa koszulka będą idealne, ale panuje tutaj całkowita dowolność. W miarę postępów w nauce tańca irlandzkiego, warto postawić na prostą spódnicę i bluzkę. Zaawansowani tancerze często ubierają stroje treningowe zaprojektowane specjalnie dla danej szkoły tańca, aby zadbać o jednolity wygląd grupy. 

Podsumowując, step irlandzki to rodzaj tańca, który ma swoich miłośników na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że ta specyficzna sztuka taneczna będzie kultywowana przez następne wieki. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, w której znajdują się akcesoria przydatne do stepowania.

Polecane produkty

Product added to wishlist