Jednym z najbardziej zmysłowych, widowiskowych i działających na wyobraźnię stylów tanecznych jest belly dance. To tzw. taniec brzucha, wywodzący się z egzotycznych krajów kultury arabskiej. Najczęściej wykonują go kobiety, choć pewni siebie mężczyźni, przeciwstawiając się konwenansom, również mogą go trenować. Pełne powabu falowanie brzucha, kokieteryjne spojrzenia, urokliwe ruchy dłoni w połączeniu z charakterystycznym shimmies, czyli drżeniem ciała, dają niesamowity efekt wizualny. Od tancerek belly dance nie można oderwać wzroku! Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na temat tego stylu tanecznego!

 

Historia tańca brzucha

Taniec brzucha, zwany też tańcem arabskim, tańcem orientalnym lub z angielska belly dance to styl, wywodzący się z terenów Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu. Ma charakter wyjątkowego spektaklu o egzotycznym zabarwieniu. Popisy umiejętności tancerek (dużo rzadziej tancerzy) odbywają się do orientalnej muzyki. Gęsty zapach unoszących się w powietrzu kadzideł uderza do głowy, a taneczna rewia silnie oddziałuje na zmysły widowni.

Belly dance wywodzi się z dawnych tradycyjnych tańców, ale jako gatunek sceniczny powstał dopiero na początku XX wieku. Odmian tańca orientalnego jest bardzo wiele, a podstawowa kategoryzacja ma związek z krajem, w którym dana odmiana się rozwijała. Mamy zatem taniec brzucha z Egiptu, Syrii, Maroka, Libanu, Turcji czy USA.

Taniec brzucha trenują głównie kobiety, choć w źródłach historycznych znajdziemy wzmianki, że ten styl uprawiali także chłopcy na dworach sułtańskich Imperium Osmańskiego.

 

Taniec orientalny – cechy charakterystyczne

Każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie w mniejszym lub większym stopniu, jak wygląda orientalny taniec brzucha. Najczęściej mamy przed oczami przecudnej urody tancerkę z chustą przewiązaną w biodrach. Jednak belly dance tańczy się także w grupie.

Poniżej przygotowaliśmy najważniejsze cechy tańca arabskiego:

  • Współczesny taniec orientalny czerpie z techniki tańca klasycznego. Chodzi zarówno o niektóre ruchy, jak i jego elegancję i grację.
  • W belly dance nie ma sztywnych reguł, czy też mocno rozbudowanej bazy formalnych kroków czy ruchów. Jest on w dużej mierze intuicyjny.
  • Podstawowym elementem tego stylu jest falowanie mięśni brzucha. Tancerki pracują także przeponą, wykonując tzw. „popy”, czyli krótkie, wyraźne spięcia mięśni, akcentujące poszczególne beaty w muzyce.
  • W tańcu brzucha mocno pracują także biodra oraz klatka piersiowa. Miednicą najczęściej porusza się w płaszczyźnie poziomej i mocno akcentuje uderzenia w muzyce.
  • Najbardziej specyficznym ruchem są tzw. shimmies. To drżenia całego ciała lub poszczególnych jego części, jak ramiona, brzuch, uda, biodra.
  • Istotnym elementem tańca są także izolacje, czyli poruszanie różnymi partiami ciała niezależnie od siebie.
  • Niemniej istotny dla pokazów belly dance jest temperament tancerki. Może być zmysłowa i uwodzicielska, ale też nonszalancka i dumna.
  • Muzyka do tańca brzucha grana jest na różnego rodzaju bębenkach (np. darbuka), ale także na akordeonie, lutni czy saksofonie.

 

Taniec brzucha – efekty treningu

Skoro wiesz już, że ten styl wymaga pracy różnych partii mięśniowych, na pewno rodzi się w Tobie pytanie: czy taniec brzucha jest dobry, aby schudnąć? Nie jest to na pewno typowe kardio, ani treningu reggaetonu, po którym wyczołgujesz się z sali. Ale mimo tego, że taniec arabski jest dość statyczny i nie wymaga biegania po scenie, to w trakcie godzinnej sesji można spalić całkiem sporo, bo od 300 do 500 kalorii. To całkiem sporo, ale warto pamiętać też o tym, że regularne uczęszczanie na zajęciach belly dance pomoże Ci wyrobić mięśnie i piękne wcięcie w talii! A zatem jeśli to właśnie brzuch jest częścią ciała, nad którą chciałabyś popracować niekoniecznie na siłowni, a podczas przyjemnego tańca – belly dance będzie idealny.

Taniec brzucha pomoże Ci także wysmuklić sylwetkę i poprawić postawę. Dodatkowy efekt w postaci zyskania gracji ruchów i poprawy koordynacji to już wisienka na torcie!

 

Stroje do tańca brzucha

Strój do belly dance jest bardzo charakterystyczny. Działa na wyobraźnię, przenosząc zarówno tancerkę, jak i widzów w inny świat – ekstrawagancki, orientalny, feeryczny, oszałamiający od wrażeń.

Pierwszym elementem kostiumu jest spódnica do tańca brzucha. Najczęściej jest zwiewna, kolorowa, ozdobiona cekinami, dżetami lub paciorkowymi aplikacjami. Zamiennie mogą to być luźne, lejące się spodnie, a nawet obcisłe legginsy. W przypadku tych ostatnich należy jednak obowiązkowo zawiązać w biodrach chustę do tańca brzucha.

Chusta belly dance ma zazwyczaj przyszyte metalowe, różnobarwne blaszki, monety, łańcuszki i koraliki, które dzwonią podczas kręcenia biodrami.

Góra stroju do tańca brzucha to stanik typu push up lub krótkie bolerko, wiązane pod piersiami. Może mieć dłuższe, rozszerzane, tiulowe rękawy. Stanik powinien być elegancki i strojny. Im więcej na nim błyskotek, tym lepiej. Odblaskowe elementy prezentują się oszałamiająco w świetle reflektorów. Cały strój belly dance wygląda, jak wyjęty z najpiękniejszej opowieści „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.

Tancerki tańca arabskiego występują zazwyczaj boso, w bezpalcówkach lub materiałowych baletkach w cielistym kolorze.

 

Taniec brzucha dla początkujących – jak zacząć?

Najprostszym sposobem, aby rozpocząć naukę tańca orientalnego, jest zapisanie się na kurs w szkole tańca. Jednak ten styl nie jest tak popularny, jak latino czy style towarzyskie, dlatego nie w każdym mieście znajdziesz odpowiednie zajęcia. Co wtedy? Możesz spróbować nauczyć się podstaw sama we własnym domu.

Jakie elementy tańca brzucha krok po kroku powinnaś opanować? Po pierwsze, ćwicz kręcenie biodrami tzw. ósemek. Zmieniaj rytm, tempo i strony, w które nimi poruszasz. Możesz kierować kolce biodrowe zamiennie do przodu lub do tyłu. Staraj się także opanować klasyczne kółka, po małym i większym promieniu. Podobne ruchy przenieś na brzuch. Do tego możesz dodać również falowanie – wykonuj płynne przejścia partią ciała od dolnej części żeber, aż po linię bioder. Pamiętaj, aby ćwiczyć też izolacje – jeśli wykonujesz shimmies brzuchem, nie ruszaj miednicą!

Trenuj też klatkę piersiową i ramiona, potrząsając nimi zmysłowo w rytm muzyki. Poszukaj inspiracji na YouTube lub Instagramie. Podpatruj ruchy profesjonalnych tancerek belly dance i ćwicz do upadłego przed lustrem! Powodzenia!

Product added to wishlist