W poprzednim wpisie opowiedzieliśmy o historii, zaletach i wadach tańca na rurze. Jeśli go nie czytałaś/-eś, zachęcamy do lektury (znajdziesz go tutaj). W dzisiejszym artykule kontynuujemy temat pole dance. Figury, jakie wykonuje się podczas treningów, naprawdę robią wrażenie i to właśnie o nich chcemy opowiedzieć. Skorpion, krzesełko, hak, gemini, superman, butterfly – katalog figur pole dance jest naprawdę bogaty. Oto zestawienie najpopularniejszych póz z podziałem na poziomy zaawansowania!

 

Jakie wymagania musisz spełniać, aby tańczyć pole dance?

Aby rozpocząć naukę tańca na rurze, wystarczą tak naprawdę chęci. Na zajęcia dla początkujących może przyjść każdy, bez wcześniejszej znajomości tego stylu. Instruktorzy są przygotowani do tego, aby pokierować Twoim rozwojem od podstaw. Jednak dalej nie jest już tak łatwo!

Taniec na rurze wymaga wiele wytrwałości i determinacji, aby stopniowo rozwijać siłę i mobilność. Na tym musisz się skupić, aby osiągnąć sukces w pole dance:

  • figury w tańcu na rurze wymagają mocnego chwytu – dzięki niemu trzymasz się rury;
  • systematyczne budowanie siły mięśni, nie tylko rąk i nóg, ale także pleców i brzucha;
  • powiększanie zakresu ruchomości stawów – wiele pozycji tego wymaga;
  • rozciągnięcie– nie tylko w standardowym szpagatowym ujęciu, ale także rozciągnięcie pleców, talii itd.;
  • motywacja – na początku (być może przez czas dłuższy, niż się spodziewasz) wiele rzeczy może Ci nie wychodzić – nie zniechęcaj się!

Płynność i lekkość ruchów, którą oglądamy podczas występów, jest efektem ciężkiej pracy i wielu godzin treningów. Katalog figur pole dance jest bardzo rozbudowany. Większość z nich wymaga dużej ilości siły i skupienia. Żeby dać dobry pokaz, trzeba być też perfekcyjnie skoncentrowanym. Ważna jest też prawidłowa rozgrzewka i odpowiedni ubiór.

 

Startujemy z pole dance – figury podstawowe

Na pierwszych lekcjach pole dance będziesz uczył/-ła się absolutnych podstaw, m.in. jak prawidłowo chwycić rurę, jak na nią wskoczyć, wspiąć się, utrzymać. Ale nie martw się, nie będzie nudno! Instruktorzy już od pierwszych zajęć wprowadzają najprostsze pozy pole dance.

Figury, które ćwiczą początkujący adepci to m.in. spin chair, czyli krzesełko. Zaczyna się je od chwytu half bracket (ręka bliżej rury łapie ją wyżej, a drugą umieszczamy na wysokości klatki piersiowej). W tym trzymaniu chodzimy kilka okrążeń wokół rury, a kiedy jesteśmy gotowi, podskakujemy. W spin chair rękami ciągniemy ciało do góry, a nogi podnosimy do linii bioder, tworząc pozycję przypominającą siedzenie na krześle.

W pole dance figurą podstawową jest również pike spin. Można ją wykonywać bokiem lub frontem. Tu również możemy zastosować wspomniane trzymanie half bracket lub nieco trudniejsze – szpagatowe. Pike spin wygląda podobnie do chair spin, z tym że po uniesieniu prostujemy nogi do pozycji równoległej do podłogi.

Jeśli zaczynasz tańczyć pole dance figury podstawowe, których będziesz się jeszcze uczyć to m.in. fireman (strażak), carousel (karuzela) oraz front hook i back hook (hak przodem i tyłem).

 

Gemini, crucifix, butterfly – pole dance dla średniaków

Taniec na rurze dla osób średnio zaawansowanych ma nieco trudniejsze wyzwania. W pole dance figury, o których powiemy mają wspólną nazwę invertów, czyli wykonywane są w odwróceniu, z głową skierowaną ku podłodze.

Pierwsze z nich to gemini. Podobnie jak w spinach chodzimy dookoła rurki, startując z nogi wewnętrznej. Ręką wewnętrzną chwytamy rurkę wysoko, drugą dłoń podczas podskoku dokładamy bardzo blisko pierwszej. Podskakujemy, przekręcając się głową do dołu. Nogą wewnętrzną zahaczamy o rurę, a drugą prostujemy. Puszczamy ręce i odchylamy je do tyłu. Uff, dość trudno to opisać, ale zapewniamy, że (przynajmniej na początku) jeszcze trudniej to zrobić!

Inną pozą o średnim stopniu trudności jest butterfly. W pole dance mamy całą gamę wariacji tej figury. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają, proponujemy poszperać w Internecie w poszukiwaniu filmików instruktażowych. Nasze słowa na nic się tu zdadzą ;)

Oprócz tego do tej grupy zaliczymy jeszcze takie pozy, jak crucifix, daphne, rainbow czy plank.

 

Pole dance – figury bohaterów!

Kiedy nabierzesz już wprawy i opanujesz do perfekcji pozy o średnim poziomie trudności, przyjdzie czas na prawdziwe wyzwania. Choć w pole dance figury dla średnio zaawansowanych są naprawdę trudne, to okazuje się, że istnieje także szereg pozycji dla tych, którzy kochają prawdziwe wyzwania! Do tych póz pole dance należą m.in. batman i superman.

W finalnej pozie supermana wygląda się jak lecący superbohater z ręką wyciągniętą do przodu. Rurę trzymamy pomiędzy nogami, bardzo blisko krocza. Podtrzymujemy się drugą ręką, skierowaną do tyłu.

Batman również ma kilka odmian. Generalnie polega na tym, że w trzymaniu szpagatowym zwisamy głową w dół, a nogi wykonują szpagat. Mogą być też całkowicie wyprostowane do góry – wtedy trzymamy się tylko jedną ręką, a druga biegnie wzdłuż ciała.

Jest wiele zaawansowanych figur pole dance, które wymagają bardzo mocnych mięśni. Wprawione osoby mogą wykonywać też tzw. dropy, czyli kontrolowane spadanie. To trudne i na pewno podczas nauki można się nieźle poobijać. Jednak zapewniamy, że satysfakcja z prawidłowo wykonanych elementów będzie nagrodą za wszystkie siniaki!

 

Taniec na rurze w domu – co jest potrzebne?

Ćwiczenia na sali treningowej to nie wszystko, co możesz zrobić, aby osiągnąć sukces w pole dance. Figury, chwyty, obroty możesz praktykować również w domowym zaciszu.

Do wyboru mamy trzy rodzaje „domowych” rurek: rura do pole dance wolnostojąca, rozporowa i montowana na stałe. Najbardziej rozsądnym wyborem jest rura rozporowa pole dance. Jest łatwiejsza do opanowania, szczególnie dla początkujących, a dodatkowo można ją przemieszczać w przypadku remontu.

Swobodna przestrzeń wokół rurki powinna mieć promień min. 1,5 m (optymalnie 2 m). Warto wyposażyć się też w profesjonalny materac, aby ćwiczyć swobodnie i uniknąć stłuczeń. Choć z drugiej strony... Nie zna życia ten, kto nie spadł z rurki przy butterfly'u!

Product added to wishlist